Kulak Çınlaması (Tinnitus)

Kulak çınlaması kişinin olağan olmayan bir grup sesleri daima yahut aralıklı olarak duyduğunu hissetmesidir. Çınlama çok genel bir tabir olup bu sesler her vakit çınlama usulünde olmayabilir. Hastalar ekseriyetle su sesi, rüzgar ses, makine sesi, bozuk radyo sesi üzere tabirlerle çınlama hastalığını tanım edebilmektedir. Bu sesler başlangıçta yalnızca sessiz ortamda hissedilirken hastalığın ilerleyen evrelerinde gürültülü ortamda bile duyulabilmektedir.

Kulak çınlamasının sebebi her vakit bulunamayabilir. Kulak çınlaması şikayeti ile gelen bir çok hastada muayene, işitme testleri, tomografi, MR üzere teşhis prosedürleri sonucunda olağandışı bir durum bulunamamaktadır. Lakin kulak çınlaması çok önemli meselelerin habercisi de olabilir. Bilhassa ani başlayan, işitme kaybı ve baş dönmesi ile seyreden kulak çınlamaları kesinlikle araştırılmalıdır. Çınlama şikayeti ile gelen hastaların bir kısmında acil müdehale gerektiren ani işitme kaybı görülebilmektedir. Müracaat mühleti uzadıkça hastalığın seyri de kötüleşmektedir. Daha az olmakla birlikte birtakım beyin tümörlerinde ve kulağın makus huylu kimi hastalıklarında da çınlama birinci semptom olabilir. Bilhassa tek taraflı çınlaması olan, işitme kaybı olan, baş dönmesi semptomları olan hastalarda kesinlikle MR yahut tomografi ile beyin ve kulaktaki beklenen tümör oluşumu ekarte edilmelidir. Bu tümörlerin tanısı erken koyulmadığı takdirde ilerleyen vakitlerde kalıcı yüz felci, kalıcı sağırlık ve şiddetli baş dönmeleri başta olmak üzere bir çok soruna yol açabilir.

Kulak çınlaması kulak burun boğaz kısmının tedavisi sıkıntı hastalıklarından birisidir. Çınlamanın yok edilmesi her vakit mümkün olmayabilmektedir. Bu hastalıkla ilgili yeni usuller ve yeni ilaçlar geliştirilmektedir. Kulak çınlaması olan bir şahısta öncelikle önemli hastalıkların var olup olmadığı araştırılmalı daha sonra hastanın semptomları dikkatlice sorgulanarak en âlâ tedavi verilmelidir. Bilhassa mevcut ilaçlara dirençli çınlamalarda psikiyatri kısmından görüş istenmelidir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu