Geniz Eti, Bademcik Hastalıkları Birçok Hastalığa Neden Oluyor

Medicana Bursa Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Uğur Dokuzlar; Geniz Eti, Bademcik Hastalıkları ve tedavisi konusunda açıklamalarda bulundu.

Dokuzlar “Geniz eti ve bademcikler hem erişkinlerde hem de çocuklarda tekrarlayan üst teneffüs yollarına ve havayolu tıkanıklığına neden olabilirler. Bilhassa çocukların hastalıklarında değerli ölçüde bu yapılar ve bunların hastalıkları sorumludur.

Geniz eti ve bademcik ameliyatı Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanlarının en sık yaptıkları ameliyatlardandır.

Büyümüş geniz eti ve bademcikler şayet teneffüs sorunu, uykuda nefes durması (apne), yutma zahmeti yapacak büyüklükte iseler mutlaka ameliyat edilmelidir. Zira bu çocukların ilerleyen yaşlarında kalp damar hastalıkları, zeka gelişimi, yüz kemiklerinin gelişimi, kulaklarda işitme kaybı ile giden komplikasyonlar istikametinden risk altında oldukları bilinmelidir.

Sık tekrarlayan bademcik iltihapları da operasyon tarafından münasebet oluşturur. Kulak Burun Boğaz uzmanlarının büyük çoğunluğu son 1 yılda 6-7 defa, ardışık 2 yıl içinde 5/yıl atağın yahut 3 ardışık yılda 3/yıl bademcik intihabı olmuşsa Tonsillektomi (bademciğin alınması) endikasyonu olduğu konusunda fikir birliğine sahiptir.

Yine daima boğazda yanma, iştahsızlık, yutma sırasında ağrı ve boğazda düzelmeyen kızarıklık hali, berbat ağız kokusu, uzunluğunda bezelerle teşhis ettiğimiz Kronik Tonsillit halide operasyon gerektirir.

Bademcik operasyonlarının bir sebebi de bilhassa erişkinlerde tek taraflı büyüme ve kanser kuşkusudur. Şayet doktor muayenesinde kuşkulanırsa bademcikler alınır ve patolojik muayeneye gönderilir’’ dedi.

Medicana Bursa Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Uğur Dokuzlar; hastalık hakkında şu bilgileri verdi

Eşlik eden öbür şikayetler olmadan da bademcik büyümeleri uykuda teneffüsü ve beslenmeyi bozabilir. Bu durumlarda bademciklere müdahale gerekebilir. Evvelki yıllarda bu durumda bademciğin tamamı alınırken son vakitlerde bademciğin korunmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Geniz eti ve bademcik hastalıkları çocuklarda tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları ve kulakta sıvı birikmelerine yol açarak işitme ile ilgili meselelere yol açabilir. Bu durumların erken teşhis ve tedavisi ile işitmede kalıcı sorun olması önlenebilir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu