Burun Estetiği

Rinoplasti ya da burun estetiği burnun tekrar şekillendirilmesini içeren cerrahi süreçtir. Kozmetik cerrahi süreçler ortasında en çok yapılan ameliyatlardan biridir.

Burun Estetiği ile burnunuzda birçok değişiklik yapılabilir. Örneğin burun sırtındaki kemer alınabilir, düşük olan burun ucunuz kaldırılabilir, burun delikleriniz küçültülebilir. Birebir vakitte nefes alma probleminiz da giderilir.

Rinoplasti ameliyatlarında süreç nasıldır?

Öncelikle hastanın ayrıntılı muayenesi yapılır. Burun dış kısmındaki hastayı rahatsız eden hal bozuklukları ve burun içi yapıları titizlikle kıymetlendirilir. Şayet gerekli görülürse tomografi üzere görüntüleme metotlarından yararlanılır.

Daha sonra hasta ile tüm sonuçlar anlaşılır ve net olacak biçimde paylaşılarak yapılması planlanan cerrahi üzerinde fikir alışverişi yapılır. En değerli nokta kişinin yüzüyle uyumlu bir sonuç almaktır.

Ameliyat kararı alınmadan evvel dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 • Cilt tipi: Kalın yahut ince derili hastalar ameliyat öncesi bilgilendirilmeli, düzgünleşme süreci yahut oluşabilecek sorunlar evvelce anlatılmalıdır.

  • Yaş: Erkek ve Bayan hastalarda zamanlama kıymetlidir. Kızlarda en erken 16 yaş erkek hastalarda 17 yaşlardır.

  • Travma yahut daha evvel geçirilmiş burun cerrahisi kıssası: Çocukluk çağı travmaları, geçirilmiş burun ameliyatı kıssası çok kıymetlidir. Daha evvel burun eğriliği yahut nefes sorun için ameliyat olan hastalar burun estetiği gereksinimi duymuşlarsa ameliyat esnasında gerekli olan kıkırdak muhtaçlığı için bilgilendirilmelidir. Gerekli durumlarda kulak yahut kaburga kıkırdağı alınabileceği hastaya anlatılmalıdır.

• Burun tıkanıklığı yahut nefes sorunları: Estetik olduğu kadar sağlıklı nefes alan işlevsel bir sonuç hasta ve tabip için temel muvaffakiyettir.

Ameliyatta ne cins anestezi kullanılır?

  Rinoplasti ameliyatı büsbütün genel aneztezi altında yapılmaktadır. Ameliyat mühleti burnunuzdaki soruna bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 2-4 saat ortasında değişmektedir.

Ameliyat sonrası hastaları neler beklemektedir?

 Hastalarımız ekseriyetle 1 gün hastanede yatmaktadır. Burun içinde nefes almaya imkan sağlayan silikon bir burun tamponu ve burun sırtında özel bir burun alçısı (termal alçı) olacaktır. Ameliyat sonrası buz uygulanması yüzünüzdeki şişliklerin ve göz altlarındaki oluşabilecek morlukların azalmasını sağlayacaktır. 

Burun içine konulan silikon tamponlar burna yapışmaz ve ağrı hissi oluşturmaz. İçersinde bulunan oluklar sayesinde hastalarımız ameliyat sonrası rahat nefes alırlar. Çok değerli bir mazeret yoksa ameliyattan sonraki günde burun içi silikon tamponlarınız ve birinci hafta sonunda burun sırtındaki termal alçı alınır. Burun dış kısmının ödem dediğimiz şişliklerinin daha süratli gerilemesi için birkaç gün daha yapışkan bandaj uygulanabilmektedir.

 Ameliyat esnasında burun uç kısmına çok ince bir dikiş gereci kullanılır. Böylelikle dikiş sonrası iz kalmasının önüne geçilir. Çoğunlukla resen eriyen dikişler tercih edilir.

Burnun tam olarak biçimini alması 6 ay ile 1 yıl süreyi alır. Bu mühlet zarfında burnumuza dikkat etmemiz gerekir.

Her hasta için standart olmamakla birlikte enaz 2 ay müddetle gözlük takmaması önerilmektedir.

Başa dön tuşu