Dış Kulak – DIŞ KULAK HASTALIKLARI | kbbhastaliklar.com

Gündelik kulak burun boğaz pratiğinde en sık rastlanan dış kulak problemleri, Kulak kiri birikmesi, dış kulak girişinde egzama, dış kulak yolu iltihaplanmaları ve kulak kanalı yabancı cisimleridir. Daha nadir olarak kulak kepçesi iltihaplanmaları ve tümörleri görülür, ki bunlar hasta tarafından doğrudan fark edilebilen rahatsızlıklardır.

Kulak kiri (buşon): Kısa soru ve cevaplar bölümünde anlatılmıştır.

Dış Kulak Yolu Egzaması: Egzama, ciltte kaşınma, kuruma kepeklenme ile birlikte olan bir cilt rahatsızlığıdır. Bu durum bazen cildin diğer kısımları ile beraber dış kulak yolu girişinde de olabilir. Kaşıntılı olduğu için genellikle mantar ile karıştırılır. Kulak mantarları çoğu zaman kulak iltihaplanmaları sonrasında gelişen ve kaşıntıdan çok şiddetli ağrılı rahatsızlıklardır.

Dış Kulak Yolu İltihaplanmaları: En önemli nedeni kulak kaşıma ve karıştırma alışkanlığıdır. Deniz ve havuz dönemi olan yaz aylarında sık görülür (yüzücü kulağı). Normalde kulak zarı sağlamsa, kulağa su kaçmasının bir zararı olmaz. Ancak kaçan su çok mikroplu ise veya kaçan suyu çıkartmak amacıyla çok fazla kurcalarsak sonuçta iltihaplanma meydana gelir. Kulak kanalının şişmesi ile beraber tıkanma, işitme azlığı (geçici) ve şiddetli kulak ağrısı başlar. Şişlik ve kızarıklık bazen kulak kepçesine ulaşabilir. Kulak girişine dokunmak ve çiğnemekle ağrı artar. Şeker hastalarında (Diabet) dış kulak ve kulak kepçesi iltihaplanmalarının çok şiddetli ve ağır seyredebileceği bilinmelidir. Basit tedavilerle düzelmeyen, ateş ve genel durum bozukluğunun eklendiği dış kulak iltihaplanmalarında bazen hastanede yatarak tedavi gerekebilir.

Yabancı cisimler: Çoğunlukla çocuklarda rastlanan bir durumdur. Küçük yaşlardaki çocukların ufak nesneleri burun ve kulaklarına sokma davranışları olabileceği ve böyle maddelerin açıkta bırakılmaması gerektiği unutulmamalıdır. (Kağıt parçası, pirinç, mercimek, oyun hamuru, saat pilleri, kalem ucu, ufak sayı boncukları vb…) Yetişkinlerde daha çok pamuk parçası kulağa kaçabilir. Bunların dışında bazen ufak böcekler de kulağa girebilmektedir. Yabancı cisimlerin hasta ve yakınları tarafından çıkartılması için uğraşılması çok sakıncalıdır, mutlaka KBB uzmanı tarafından çıkartılmalıdır. Aksi halde kulak zarı zarar görebilir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu