Kulak Burun Boğaz Rahatsızlıkları – İple Yüz Germe Nedir? | kbbhastaliklar.com

Ameliyatsız yüz germe ya da yüz asma yöntemi olan iple yüz germe iplerle yüzün gerilmesi ya da öne aşağı düşen yüz yapılarının arkaya ve yukarı çekilmesi işlemidir.

İple yüz germe kimlere yapılır ?

Vücutta otuz yaşından sonra baby kollajen (tip 3 kollajen) üretimi yerini tip 1 kollajen üretimine bırakır. Baby kollajen birbirine çapraz bağlandığından yüzey gerilimi fazla olup yüzdeki kas ve yağ dokularını daha sağlam tutar, tip 1 kollajen ise birbirine paralel bağlı olduğundan hem yüzey gerilimi düşük olup yüzdeki kas ve yağ dokularını olması gereken yerde tutamayıp sarkmalara neden olduğu gibi paralel yapısı nedeni ile ciltte kırışıklıklara neden olur. iple yüz germe 20li yaşlardan itibaren nasolabial çizgisi, dudak kenarı çizgisi (marionette line) ve buldog katlantıları olan herkese yapılabilir.

NE TÜR İPLER KULLANILMAKTADIR ?

Fransız askısında kullanılan ipleri başlıca kalıcı ve eriyebilen ipler olarak ayırt edebiliriz.

Kalıcı ipler

İçi polyester dışı silikon malzemelerden yapılan vücudun eritemediği maddelerdir.

Eriyebilen ipler

Polydiaksanon bazlı ipler (PDO): Vücudda 6 ayda kendiliğinden eriyen ipler olup yüzü asıcı etkileri 1.5-2 yıl devam etmektedir.

Poly L Lactic Asit bazlı ipler (PLLA): Vücudda 18 ayda kendiliğinden eriyen ipler olup 3-5 yıl etkinlik süreleri vardır.

Policaprolacton bazlı ipler (PCL): Vücudda 24 ayda kendiliğinden eriyen ipler olup 3-5 yıl etkinlik süreleri vardır.

Kendiliğinden eriyen ipler için etki süresi kişinin metabolizmasına, güneş ışını maruziyetine, sigara kullanımına, su alınımına bağlı olarak değişebilmektedir.

Kalıcı iplerde daha fazla etki süresi (5-7yıl) bildirilse de vücut bu ipleri eritemediğinden ip ile sürekli bir savaşım halindedir buda ipin dışarı atılmasına, kopmasına yada iyileşmeyen enfeksiyonlar gibi oldukça üzücü yan etkilere neden olmaktadır ve bu yan etki riski ip vücutta kaldığı sürece (ömür boyu) devam etmektedir. Kalıcı iplerin bir diğer yan etkisi ise naylon yapıda olduklarından yüzün kas ve yağ yapılarını keserek bu yapıların aşağı sarkmasına izin verebilmekte bu nedenle beklenenin aksine kısa sürede bazı hastalarda yüzün tekrar sarkması ile sonuçlanabilmektedir.

TEK ETKİ ASMA ve GERME MİDİR ?

Naylon olmayan vücudun doğal yapılarından elde edilen PLLA, PCL ve PDO yapıdaki ipler yüzde baby kollajen sentezini tetikleme ile yüzün hem tutucu yapılarını güçlendirdiği gibi hem de cilt kalitesini arttırmaktadır.

İPLE YÜZ GERME (FRANSIZ ASKISI) CERRAHİYE ALTERNATİF OLABİLİR Mİ ?

Her ne kadar basın yayın organlarında Fransız askısı ya da iple yüz germe teknikleri cerrahi ile kıyaslanmaya çalışılsa da bu yöntemler asla birbirinin alternatifi değildir.

Burada hastalarımızı sarkmanın az olduğu hafif vakalar ve fazla olduğu ileri vakalar olarak ikiye ayırabiliriz.

Hafif vakalar: Burada ip askı ile düzelebilecek hastalarımıza poliklinik ortamında yüz germe işlemi yapılabilecekken aynı gün işlerine dönebilecekken bu hastalara iyileşmenin bir haftadan fazla olduğu yüzde ciddi morarma ve diğer komplikasyonların gelişebildiği ameliyatların önerilmesi asla kabul edilemez. Cerrah burada bu benim fikrim deyip hastaya daha ağır yöntemleri önerme hakkına sahip değildir.

 HANGİ BÖLGELERE UYGULANABİLİR ?

BAŞ BOYUN

Nasolabial bölge (burundan dudağa uzanan oluğun düzeltilmesi)

Marionette çizgisi (dudak köşesinde aşağı uzanan katlantının düzeltilmesi)

Jaw line=Buldog katlantısı (çene ucu ile köşesi arasındaki sarkmanın düzeltilmesi)

Yanaklar

Elmacık Kemikleri: Zamanla yüzümüzdeki sarkma nedeni ile elmacık kemiklerindeki belirginlik kaybolur ve kişiye üzgün yaşlı bir görünüm verir tecrübeli ellerde ipler uygun yerleştirilerek elmacık ve yanak yapılması mümkündür.

Yüzün oval bölümleri: Altın orana ulaşmak adına özellikle önden bakıldığında çene ucundan köşesine doğru üçgen görünümüne katkıda bulunulabilmektedir.

VÜCUT

Göğüsler: Çok iri olmayan sarkık memelerin yukarı asılmasında kullanılabilir.

Kollar

Popo: Düz popo yapısı daha belirgin hale getirilebilir.

Bacaklar

Boyun

UYGULAMA NASILDIR KAÇ SEANS GEREKİR ?

Hastalar aynı gün işine dönebilmektedir. Tek seans yeterlidir anında etki görülür etki 2-6 boyunca artarak devam eder 5 yıla kadar toplam etki süresi vardır.

Yüzde yanak bölgesinde hafif bir şişlik olabilir hastalarım eğer hassaslarsa en ufak şişliği dahi kabul edemeyeceklerse işlem için birkaç gün ayırmaları önerilir.

UYGULAMA SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

Yüz üstü uyumamak dışında önemle dikkat edilmesi gereken bir konu yoktur.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu