Gazme Nasıl Oluşur?

Gamze isim olarak “melek dokunuşu” “şans” üzere manalara gelmektedir. Gamze hoşluğu simgeler, Gamze’li şahıslar bebek yüzlü, sevinçli ve Şirin olarak isimlendirilir. 

Gamze nasıl oluşur? aslında genetik bir sorundur çoğunlukla iki taraflı görülür nadiren tek taraflı olur, Anne karnında yüz kaslarından “zygomaticus” kasındaki kısa gelişmeye bağlı olur. Kas dokusu kısa geliştiği için  cilt ve cilt altı bölgeye yapışır ve gülümseme ile Gamze ortaya çıkar. Doğumdan itibaren görülür, bilhassa küçük çocuklar güldüklerinde gamzeleri ile çok şirin hal alır. 

Gamzeler her vakit hoşluk, memnunluk ve sempatiklik ölçütü olarak görülür. 

Yüzde iki yanakta oluşabildiği üzere çenede de oluşabilir, Bedenin öbür yapılarında da görülebilir. 

Anatomik olarak oluşan bir kusur bu sayede insanın gülümsemesine hoşluk ve çekicilik katmaktadır. 

Gamze için bir öteki kıymetli gerçek ise genetik olarak aktarılmasıdır annede babada birinde olması durumunda çocuğuna geçme ihtimali %25 iken, Her ikisinde var ise çocuğuna geçme ihtimali %50 %100 ortasında değişmektedir.  

“Gülünce yanaklarında güller açar” tabirinin tam karşılığı olan “Gamzeler” İçin bir çok müzik türkü şiir söylenmiştir, genetik bir sorunun herkes tarafından hoşluk olarak algılanması, sahiplerine şirinlik ve çekicilik katması epey enteresandır. 

Gamzeler bayanlarda ve erkeklerde eşit oranda görülür, yaşla bir arada bir kısmı kaybolabilir. 
Gamzeler sonradan oluşmaz lakin, Yüzdeki mimik çizgilerine denk gelen Gamzeler daha sonradan bariz hale gelebilir, Gamze’li insanların fazla kilo almasıyla Gamze kaybolabilir ya da zayıfladıktan sonra Gamzeler besbelli hale gelebilir.

Sonradan Gamze sahibi olmak isteyenler lakin estetik operasyonla gamze sahibi olabilir. 

Gamze’li insanların şanslı olduğuna inanılır lakin sonradan Gamze yaptırmak bu talihi beraberinde getirir mi bilinmez :))

Başa dön tuşu