Sıcak Havalarda Burun Kanamalarına Dikkat!

Yaz aylarında sıcak havanın tesiri, klimaların ağır kullanımı ile burun kanamaları artıyor, burun kan damarları açısından çok varlıklı bir yapıya sahiptir. Kuru sıcak hava Burun içerisindeki esirgeyici tabakanın zayıflamasına neden olarak, kanamaya eğilimi artırıyor.

Kanama sorunu olanlar

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler

Tansiyon ve burun alerjisi olanlar burun kanması ile daha sık karşılaşır.

Yaz aylarında Burun Ameliyatı olursak fazla kanar mı?

Mevsimin ameliyat üzerine direkt bir tesiri yok lakin Burun ameliyatını tatil ile birleştirmek isteyenler için tatilde güneşlenmek ve gözlük takmak sonlandırılır,

Özellikle yurtdışından gelip ülkemizde hem ameliyat olup hem de tatil yapmak isteyenler, ameliyat sonrası sıcak havalar nedeniyle hareketlerini biraz azaltmalı, bol sıvı almalı, aksi takdirde sıvı kaybına bağlı baş dönmesi, sersemlik ve bayılma yaşayabilirler.

Sıcak havanın sıvı ve tuz kaybını artırması, damarların genişleyerek kan basıncının düşmesi, terleme ve buharlaşma nedeniyle kaybedilen sıvıların yerine konması gerekir.

Sıcak havalarda burun işlevleri bozulur mu ?

Sıcak hava burun kuruluğunu artırarak kanamaya eğilimi artırabilir, bunun dışında olumsuz tesir göstermez.

Burun Tıkanıklığı nasıl çözülür ? Burun spreyi, deniz suyu kullanalım mı ?

Burun tıkanıklığına tahlil olarak birinci olarak deniz suyu kullanın! açılmaz ise öteki yapısal problemler olabilir, uzman doktora görünün, diğer spreyler denemek sorunu maskeleyerek tahlili zorlaştırır örneğin Birtakım burun spreyleri bağımlılık yaparak sağlımızı olumsuz tesirler.

Burun estetiği yazın yapılır mı?

Her mevsim yapılabilir, burun estetiği hastaları yalnızca biraz vakte muhtaçlık duyar, cilt – ciltaltı dokusunun ödem ve şişliklerinin geçmesi için yalnızca vakte muhtaçlık duyarlar,

Burun tıkanıklığı Sağlımızı nasıl Tesirler ?

Burun tıkanıklığı sonucu gün içerisinde koşarken, merdiven çıkarken, spor yaparken kâfi nefes alamayız ve kalbimiz yorulur.

Burnun tıkalı olması Gece uykuda nefeste tıkanma yaparak uyku apnesine (uykuda nefes durması) neden olur, uyku apnesi kan basıncının artmasına, kalp ritminin bozulmasına, uyku sisteminin bozulmasına neden olarak bedeni olumsuz tesirler. Gece uykuda tıkanmaya bağlı kalp krizi ve inme riski artar. Gün içerisinde uykuya eğilim, çabuk sonlanma, unutkanlık, dişlerin çürümesi, sabah ağız kuruluğu ve ağızda berbat bir tat hissi oluşturur.

Tüm bunların tahlili aslında çok kolay, Burundan Olağan bir nefes almak.

Ne demiş Yasal Sultan Süleyman “Halk içinde muteber bir obje yok devlet üzere

Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat üzere.”

Başa dön tuşu