SES TELİ NODÜLLERİ

Ses Teli Nodülleri, ses tellerinin birbiri ile temas ettiği hür yüzeyde oluşan, yeterli huylu (yani kanserle ilgisi olmayan) büyümelerdir. Sesin yanlış ya da makus kullanımına bağlı olarak oluşurlar. Sesin uzun periyodik, yanlış ses şiddetinde, yanlış ses perdesinde ya da uygunsuz halde zorlanarak kullanılmasına bağlı olarak geliştiklerinden, kaba bir benzetme ile elimizde ya da ayağımızda oluşan nasırlara benzetilebilirler. Öğretmenler, ses sanatkarları, spikerler, davet merkezi çalışanları, din vazifelileri üzere sesini profesyonel olarak kullanan bireylerde toplumun öbür bölümlerine nazaran çok daha sık olarak görülür.

Ses teli nodülünün belirtileri ekseriyetle ses kısıklığı, seste değişiklik, senin çatallı çıkması ve seste kabalaşmadır. Profesyonel ses kullanıcısı sesinin daha alçak perdeden çıktığını ya da sesinin olağandan daha soluklu, hışırtılı olduğunu söz edebilir. Bireyler seslerinde oluşan değişikliğin yanı sıra, artan ses kullanımı ile birlikte boyun etrafındaki kaslarda ağrı, konuşma hatta yutkunma zahmetinden yakınabilirler.

Konuşma sırasında sıradan bir erkeğin ses telleri saniyede ortalama 120 kere ve bir bayanın ses telleri 200 kere birbirine çarpar. Bu nedenle, ses telleri bedenin en çok travmaya maruz kalan yumuşak dokusudur.

Sesini profesyonel olarak kullanmayan bireylerde 2 haftadan fazla süren ses kısıklığı durumunda kesinlikle bir ses doktoruna başvurmak gereklidir. Profesyonel bir ses kullanıcısının ise ekseriyetle bu kadar bekleyebilecek lüksü olmamaktadır. Ses doktorunuz şikayetlerinizi dinleyip, ses sıhhatiniz ve genel tıbbi geçmişiniz hakkında kâfi bilgiye sahip olduktan sonra profesyonel ses beklentilerinizi de ayrıntılı bir biçimde bilmek isteyecektir. Profesyonel sesten bahsederken, teşhis ve tedavisi için uğraşılan bireyin, illa ki bir ses sanatkarı olması gerekmez. Aslında birden fazla meslek kümesi gün içerinde kendilerini ve işlerini sesleri ile söz ederler. Bunlar ortasında öğretmenler, avukatlar, davet merkezi çalışanları, banka, belediye, postane üniteleri üzere müşterilerine hizmet için sesine muhtaçlık duyanlar, tezgahtarlar, esnaflar, din vazifelileri ve daha birçok meslek kümesi sayılabilir.

Sesiniz ve ses tellerinin ayrıntılı muayenesi ile (ki bunun için ülkü ikili laringovideostroboskopi ve objektif ses analizidir) ses teli nodülü tanısı konması ve nedeninin belirlenmesi mümkün olur.

Nodül tedavisinde iki ana formül, ses terapisi ve cerrahidir.

Sesin makûs ya da yanlış kullanımına bağlı bir ses sorunu olan nodülü tedavi etmenin ülkü yolu, sesin bu halde kullanımına devam edilmemesidir. Sesi gerçek kullanacak biçimde alışkanlıklar edinilmesi ve ses tellerine çok basınç uygulanmasını engelleyecek yanlışsız vokal tekniğin kullanımı, hem nodüllerin küçülmesini hatta yok olmasını sağlayacak, hem de tekrar oluşma riskini ortadan kaldıracaktır. Sesin gerçek kullanılmasını öğreten ana formül ses terapisidir.

Bazı nodüller ise ses terapisi de dahil tedavilere ziyadesiyle dirençlidir. Uygun ses tekniği, sıkı sıkıya takip edilen ses hijyeni kuralları ve hatta ses terapisine karşın düzelmeyen nodüller, fonomikrocerrahi ismi verilen, genel anestezi altında mikroskop aracılığı ile yapılan özel ameliyatlar ile tedavi edilmektedir.

Başa dön tuşu