Psikolojik Danışmanlık Süreci Nedir?

Psikolojik danışmanlık süreci bireylerin, çiftlerin, ailelerin ve grupların kendilerini mental olarak iyi hissetmesini sağlayan, kariyer hedeflerine ulaşmalarını sağlayan, ikili ilişkilerini güçlendiren ve kişinin kendini fark etmesini sağlayan bir süreçtir. Amaç danışanın neye ihtiyacı olduğunu belirleyerek danışana farklı bir bakış açısı kazandırabilmektir. Her danışan hayatlarında farklı ihtiyaçlar barındırır. Bazen yaşanan olaylarla kişiler başa çıkamayabilirler. Böyle durumlar danışanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Kişiler hayatlarında yaşadıkları olayların yanı sıra mezun olmak, evlenmek, meslek seçimi yapmak gibi önemli dönüm noktaları yaşarlar. Psikolojik danışma sürecinde kişilere profesyonel destek sağlayarak onların bu gibi durumlarla baş etmeleri sağlanır.

Psikolojik danışmanlık, bireylerin yaşadıkları sorunlarla başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir süreçtir. Bu süreç, danışanların sorunlarını çözmek yerine, bu sorunları etkili bir şekilde yönetmelerine ve farklı bir bakış açısı geliştirmelerine odaklanır. Psikolojik danışmada, danışanlara fikir verme, yol gösterme veya doğrudan davranışlarına müdahale etme amacı güdülmez.

Danışmanlar, danışanların kendilerine yönelik sorularına yanıt vermek yerine, onlara sorunlarını anlama ve nasıl başa çıkabileceklerini keşfetme konusunda destek sağlarlar. Bu süreç, danışanların kendilerini daha iyi anlamalarını, duygusal zorluklarıyla başa çıkmayı öğrenmelerini ve olumlu değişiklikler yapmalarını teşvik eder.

Psikolojik danışmanlık, danışanların sorunlarını yönetebilmeleri için gerekli becerileri kazanmalarına yardımcı olur ve bu becerileri günlük yaşamlarında uygulamalarını teşvik eder. Danışanlar, danışmanlık süreci sonunda sorunlarını daha etkili bir şekilde ele alabilir hale gelmelidirler. Bu nedenle, psikolojik danışmanlık, kişisel gelişim ve problem çözme becerilerini artırmayı hedefler. Amaç sadece danışmaya getirilen problemi çözmek değildir. Kişilerin günlük yaşamını olumlu yönde etkileyen bir bakış açısı kazandırmaktır. Bu sayede danışan hayatında neye ihtiyacı olduğunu keşfederek danışmanlık sürecinden sonra da hayatında bu becerileri uygulayabilir hale gelir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu