Kulak Burun Boğaz

Bireyin, bir ya da her iki kulağında orta ara ya da daima duyduğu nadiren dışarıdan da işitilebilen bir ses duymasıdır. Kulak çınlaması bir hastalık değil, hastalık belirtisidir. Bu durumun pek çok sebebi olabiir. Bu sebepler kulak kiri üzere kolay tedavi edilebilen kolay bir durumdan, işitme hududu üzerine yerleşmiş tümörlere kadar geniş bir yelpazededir. Çınlama şikayeti olan hastanın kulak burun boğaz doktoru tarafından ayrıntılı muayene edilmesi, hasta farketmese bile kesinlikle işitme kaybı istikametinden araştırılması ve çınlamaya sebep olabilecek kansızlık, vitamin eksikliği, şeker hastalığı, tiroid bozuklukları üzere kan kıymetlerinin görülmesi gerekmektedir.

Burun tıkanıklığı nedenleri nelerdir?

Burun, dışarıdan alınan havanın akciğerlere ulaşana kadar ısıtılmasını nemlendirilmesini ve temizlenmesini sağlayan organımızdır ve burun tıkanıkığı, hastanın hayat kalitesini önemli oranda azaltan bir durumdur. Burun tıkanıklığı sebepleri ortasında en sık görülenler burun kıkırdağı ve kemiği eğrilikleri, burun etlerinin allerji ya da enfeksiyon sebepli büyümeleri, akut-kronk sinüzitler, geniz bölgesinin yeterli ya da makûs huylu kitleleridir. Burun tıkanıklığına bağlı ağız teneffüsü, boğaz enfeksiyou sıklığını ve horlamayı artırır, akciğer ve kalp rahatsızlıklarını ağırlaştırır, cinsel işlev bozukluklarına ve ruhsal rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bu yüzden burun tıkanıklıklarına sebep olan hastalıklar ilaçla ya da cerrahi olarak tedavi edilmelidir.

Bademcikler ve geniz eti hangi durumlarda alınmalıdır?

Bademcik ve geniz eti hastalıkları bilhassa çocuk yaş kümesinde görülürler. Bademcik ve geniz eti büyüklüğü ya da sık iltihaplanması çocuklarda sık üst teneffüs yolu enfeksiyonu ve ağzı açık uyuma- horlama şikayetine sebep olur. Tedavi edilmediği takdirde sık antibiyotik kullanımına, ağzı açık uyumaya bağlı kalıcı çene ve diş bozukluklarına, gelişim geriliğine, okul başarısızlıklarına neden olur.  Bu sebeple bademcik ve geniz etinin resen küçülmesinin beklenmesi yanlışsız değildir. 

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orta kulak iltihabı çocukluk çağının en sık enfektif hastalıklarından biridir. En sık, üst teneffüs yolu enfeksiyonları sonrasında virüs ya da bakterilerin östaki tüpü vasıtasıyla orta kulağa yerleşmesi sonucu meydana gelir. Şiddetli kulak ağrısı, ateş, işitme kaybı şikayetleri oluşur. Tedavi edilmediği vakit iltihap kulak zarını delerek kulak kanalından kanlı akıntıya sebep olur. Tedavide antibiyotikler kullanılır. Sık orta kulak iltihabı tedavi edilmediği takdirde kalıcı kulak zarı deliğine ve işitme kaybına sebep olabilir.  Şayet sık tekrarlayan kulak iltihabı kelam konusu ise enfeksiyon kaynağı olabilecek geniz eti değerlendrilmeli gerekli görüldüğü takdirde geniz eti alınarak kulaklara tüp takılmalıdır. 

Başa dön tuşu