Bel Ağrısı

Yapılan bir araştırma diyor ki: İnsanların %95’i hayatında en az bir sefer bel ağrısı çeker.
Baktığımızda aslında çok önemli bir sayı. Yani neredeyse her insan hayatında bir defa olsun bel ağrısı meselesiyle karşılaşıyor demek oluyor. Bilhassa günümüzde bu kelamları çok duyar olduk: Belim ağrıyor. Belim tutuldu. Pekala sanki neden?

Şehir ömrü bizi ister istemez ağır bir tempo, gerilim, hareketsiz ömür ve buna bağlı kuvvetsiz bir bel, kilo alımı, uykusuzluk üzere durumlarla karşı karşıya getiriyor. Ayrıyeten sigara, masa başı işleri, trafik, uzun müddetli sabit oturma ve ayakta durmayı gerektiren durumlar, ağır ve aykırı hareketler gerektiren meslekler de tekrar bel ağrısı sebepleri ortasında. Tüm bu saydıklarımız omurgamızın bel bölgesinin zorlanması ve gerekli korunmanın ve güçlendirmenin yapılmaması nedeniyle bel bölgesinde belin kendisinden kaynaklanan ağrılara sebep oluyor. Hatta bazen durum ilerleyerek bel fıtığına bağlı bel ağrıları ortaya çıkabiliyor. Bel ağrıları ayrıyeten kimi iç organ hastalıklarında da ortaya çıkabiliyor. Örneğin karaciğer, safra kesesi, böbrek, mesane ve yumurtalıklar ile ilgili kimi hastalıklar da bel ağrıları ile belirti verebiliyor. Tekrar kimi enfeksiyon hastalıkları ve romatizmal hastalıklar üzere öteki dahili sorunlarda de bel ağrısı sorunu karşımıza çıkabiliyor.

Özetle bel ağrılarını,
1) Belimizin kendisinden kaynaklanan,
2) Öbür organlarımızdan kaynaklanan hastalıklar olmak üzere sebebine yönelik olarak iki ana kümeye ayırıyoruz.

Tedavi seçiminde öncelikle sebebi bulmak ve sonrasında da sebebe yönelik tedavi uygulamak en doğrusu oluyor.

Belin kendisinden kaynaklanmayan ve öbür organlarla ilgili sebeplerden ötürü bir bel ağrısı olduğunu düşündüğümüz vakit gecikmeden Dahiliye, Üroloji, Jinekoloji, Genel Cerrahi üzere kısımlara hastamızı yönlendiriyoruz.

Eğer yaptığımız muayene ve tetkikler sonucunda bel ağrısının belin kendisiyle ilgili az evvel tanım ettiğimiz durumlardan biri nedeniyle ortaya çıktığını saptamışsak uygun tedavi formülünü seçerek uyguluyoruz.

Bu durumda günümüzde uygulanabilen usuller:

  • Yatak istirahati

  • İlaç tedavisi

  • Bel korsesi uygulaması

  • Sıcak/soğuk uygulamalar (sıcak/soğuk su kesesi gibi)

  • Hafif masajlar (halk ortasında “ovalama” da denilen)

Başa dön tuşu