Vestibüler Nörinit

Ani başlayan çok şiddetli baş dönmesi ile karakterize bir klinik tablodur. Hastalarda baş dönmesinin yanında şiddetli mide bulantısı ve kusma mevcuttur. Hastayı epey kasvete sokan bir tablodur. Baş dönmesi günlerce sürebilir. Tedavi başlanmadığında hastalık birinci 2-3 gün kesintisiz daima devam eden şiddetli baş dönmesi ile karakterizedir. Ekseriyetle 3. günden sonra baş dönmesi azalır fakat hastanın büsbütün düzelmesi 3-4 haftayı bulur. Hastalık istikrar hududunun viral enfeksiyonu nedeniyle oluşur. En sık suçlanan virüs Herpes gurubu virüslerdir. Enfeksiyon iç kulağın yalnızca istikrar ile ilgili kısmını etkilediği için hastalarda işitme ile ilgili sorun oluşmaz.

Hastalığın tanısı hikayenin yanı sıra , odyolojik değerlendirmede işitmenin olağan olması ve kalorik testte kanal paralizinin saptanması ile konulur.

Tedavide akut periyotta birinci birkaç gün antivertijenöz ve antiemetik ilaçlarla hastalarda semptomları yatıştırıcı tedavi yapılır. Son yıllarda kortikosteroidlerin hastalığın seyrini kısalttığı düşünülmektedir. Hastaların iyileşmelerini hızlandırmak için en kısa müddette vestibüler idmanlara başlaması sağlanmalıdır. Uygulanan antivertijenöz tedavinin 3 günü geçmemesi gerekir. İlaç kullanım müddeti uzadıkça hastalığın güzelleşme mühleti gecikecektir.

Hastalarda 3-4 hafta içerisinde tam bir klinik düzelme sağlansa da istikrar sonunun işlevleri her vakit düzelmeyebilir. Bu hastalarda baş dönmesi geçmesine karşın hastalar süratli baş hareketleri sırasında kısa periyodik baş dönmesi ve dengesizlik hissedebilirler.

Bazı hastalarda vestibüler nörinit sonrası BPPV gelişebilir. Bununda başka olarak tedavi edilmesi gerekir.

Başa dön tuşu