Omurga Tümörleri

Omurga tümörleri iki formda olabilir. Bunlardan biri omurganın kendine ilişkin tümörü oburu ise bedenin öbür bir yerinde oluşmuş olan kanserin omurgaya atlamasıdır (metastaz).

Omurganın kendine ilişkin tümörleri âlâ huylu ya da berbat huylu olabilir. Bu tümörler teşhis konulduğundaki durumuna nazaran büsbütün çıkarılabilir.

Omurgada gördüğümüz öteki tümörler ise metastaz dediğimiz, bedenin diğer bir yerinde başlamış olan kanserin omurgaya atlamasıdır. Aslında en sık gördüğümüz omurga tümörleri metastazlardır. Omurgada görünen tümörleri %90’ı metastazıdır. Sıklıkla akciğer, göğüs, prostat kanserlerinde görülebilir. Tüm kanserlerin yapmış olduğu metastazların %80’i omurgaya olur ve en sık sırt omurgalarında ortaya çıkar. Hatta primer kanser odağı şimdi muhakkak değilken sırt ağrısı ile gelip omurgasında metastatik tümör olduğu anlaşılan pek çok hasta vardır.

İlk belirti sırt ağrısı olup, hele ki gece ortaya çıkan sırt ağrısı önemsenmelidir. Daha sonra kol ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma, kuvvet kaybı, idrar kaçırma şikayetleri ortaya çıkabilir. Hastada yapılacak radyolojik tetkiklerle teşhis konulur.

Omurga tümörleri hastanın durumuna nazaran büsbütün ya da kısmen çıkarılabilir. Gerekirse omurgayı desteklemek için enstrüman kullanılır. Ayrıyeten cerrahide minimal invaziv (kapalı ameliyat) sistemler kullanılabilir. Bunlar tümörün yakılarak ya da dondurularak küçültülmesi, içerisinin kemik çimento ile doldurması formunda olabilir. Tedavinin başka bir ayağı da radyoterapi ve kemoterapidir.

OMURİLİK TÜMÖRLERİ

Genellikle Omuriliğin kendisine ilişkin tümörlerdir. Güzel huylu ya da makûs huylu olabilirler. Bedenin öbür bir yerinde başlamış olan kanserin omurgaya atlaması-metastaz son derece ender görülür. Omurilik tümörlerinde ağrı pek görünmez. Bu kıymetlidir. Zira hastayı doktora getiren kıymetli neden ağırdır. Omurilik tümörlerinde uyuşma, karıncalanma, kol ve bacaklarda kuvvet kaybı, idrar kaçırma şikayetleri olabilir. Tedavisi cerrahidir. Mikro cerrahi teknikleri ile tümörün çıkarılması gerekir. Daha sonra patoloji sonucuna nazaran radyoterapi düşünülebilir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu