Akut Orta Kulak İltihabı

 • Akut Orta Kulak İltihabı

Kulak ağrısı, kulak akıntısı, işitme kaybı, ateş üzere belirtilerin eşlik ettiği, orta kulak boşluğunun iltihabi hastalığıdır. Orta kulak iltihabı çocukluk çağının en sık görülen hastalıklarından biridir. 3 yaşa kadar olan müddette çocukların yaklaşık %75 i en az bir defa orta kulak iltihabı geçirirler. Orta kulak iltihabı çoklukla bakteri kökenlidir. En sık sebep olan mikroorganizmalar S. Pneumonia, H. İnfluenza ve M. Catarrhalis dir.

 • ORTA KULAK İLTİHABININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

En sık ve en değerli belirtisi kulak ağrısıdır. Lakin 2 yaşından küçük çocuklarda kulak ağrısı yerine, huzursuzluk, hasta kulağın çekiştirilmesi, daima ağlama, iştahsızlık halinde kendini gösterebilir. Ateş tekrar çok sık rastlanan bir bulgudur.

 • ORTA KULAK İLTİHABI İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?
 1. Biberonla beslenme
 2. Erkek olmak
 3. Alerji varlığı
 4. Ereken yaşta orta kulak iltihabı geçirmek
 5. Evde sigara içilmesi
 • ORTA KULAK İLTİHABININ BULGULARI NELERDİR?

Hastalığın başlangıcında kulak muayenesinde kulak zarı kızarmış olarak görülür. İlerleyen devirde orta kulakta biriken iltihap nedeniyle kulak zarında kızarıklığın yanında dışarıya gerçek bir bombeleşme izlenir. Daha sonra orta kulak boşluğundaki iltihap dışarı yanlışsız akmaya başlar. Bu kademede çoklukla kulak zarında delinme görülür. Yapılan işitme testinde hasta kulakta hafif-orta derecede iletim tipi işitme kaybı tespit edilir.

 • ORTA KULAK İLTİHABINDA TEDAVİ

Orta kulak iltihabında antibiyotik kullanımı epey tartışmalı bir husustur. Orta kulak iltihaplarının komplikasyonları düşünüldüğünde antibiyotik kullanımı akla yatkın gözükmektedir. Birinci seçilecek ilaç olarak birçok kaynak amoksisilini göstersede, ülkemizdeki amoksisilin direncini göz önünde bulundurarak amoksisilin-klavulonik asit ya da sefalosporinleri birinci seçenek olarak kullanmak da hakikat bir yaklaşımdır. Antibiyotik tedavisinin on gün sürmesi gerekir. Bu ortada hastanın ağrısını dindirmek ve ateşini düşürmek maksatlı analjezik kullanımıda gereklidir.

 • ORTA KULAK İLTİHABININ KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Orta kulak iltihabı tedavi edilmediği taktirde birtakım komplikasyonlar görülebilir. Bunlar:

 1. Akut mastoidit
 2. Yüz felci
 3. İç kulak enfeksiyonu ( labirentit )
 4. Subperiosteal abse
 5. Petrozit
 6. Menenjit
 7. Beyin absesi
Başa dön tuşu