Bademcik İltihabının Beyni İstilası: Kalp Romatizması ve Sydenham Koresi

  • Bademcik İltihabının Beyni İstilası: Kalp Romatizması ve Sydenham Koresi

Çocuğunuz bademcik iltihabı geçiriyor ise, garip dans eder üzere haraketler yapıyor ise bu yazıyı okumalısınız.
Kalp romatizması öteki bir deyişle akut romatizmal ateş (ARA) küme A streptokok bakterisinin yapmış olduğu boğaz enfeksiyonundan (farenjitinden) yaklaşık üç hafta sonra gelişen iltihabi bir hastalıktır. Bu hastalık eklemleri, kalbi ve beyni etkileyen bir hastalıktır. En sık 5-15 yaş ortası tüm çocukları etkileyebilmektedir. Bu nedenle çocuklarda boğaz ve bademcik enfeksiyonlarının erken tanınması bu hastalığı önlemesi açısından kıymet arz etmektedir. Bademcik enfeksiyonu yılda dünyada yirmi milyon çocukta kalp romatizmasına neden olmaktadır. Kalp romatizması boğaz enfeksiyonu sonrası eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık, yürüme zorluğu ve ağrı ile başlayabilir.

Eklem tutulumu ekseriyetle diz, kol ve bacak eklemlerinde olup gezici özelliktedir. Yani evvel bir kol eklemini fiyat sonra dizi tesirler.

Kalp romatizması eklemleri yalar kalbi ısırır. Eklem bulguları tedavi ile çabucak güzelleşir. Lakin kalbi etkilediğinde yıllar boyunca sinsi bir biçimde içten içe ilerleyebilir. Bu çocukların bir kısmı erişkin yaşta kalp kapak hastası olur.

Kalp romatizması kimi çocuklarda beyni tesirler. Bu durumda Sydenham koresi dediğimiz hastalık gelişir. Bu hastalık kalp romatizması geçiren hastaların %10-15’inde gelişmektedir. Ergen kızlarda daha sık görülmektedir. Beyinde bazal ganglion dediğimiz bölgelerin etkilenmesi sonucu meydana geldiği düşünülmektedir. Korede belirtiler bademcik enfeksiyonu geçirdikten üç ay yahut daha uzun müddette ortaya çıkar.

Çocuklarda duygusal dengesizlik, okulda başarısızlık, gövde ve bilhassa kollarda, ellerde çoklukla tek taraflı, istemsiz, süratli, sistemsiz, hedefsiz ve daima garip hareketler ve kaslarda uyum bozukluğu ile başlar. İstem dışı hareketlerin gerilim altında artması ve uyku esnasında kaybolması tipiktir. Bütün kaslar etkilenir, ama belirtiler yüz kasları ve kollarda daha bariz olur, ayrıyeten lisanda kasılmalar görülebilir. Lisanını dışarda tutmakta zorluk yaşanır. Hasta durmadan kımıldar ve yüzünü buruşturur. Hasta sabit kalamaz. Konuşma kekeleme ve patlayıcı usulde olur. Hastanın avucunda sıktığı parmakları sistemsiz kasılmalarla gevşetmek zorunda kalması ile “süt sağma hareketi belirtisi” gözlenebilir. El yazısında beceriksizlik gösterir. Duygusal dengesizlik karakteristiktir. Basitçe ağlayıp uygunsuz davranışlar sergilerler.

Kore kendini sınırlayan bir hastalıktır. Belirtiler birkaç ay, nadiren de iki yıla kadar uzayabilir. Nadiren de tekrarlayabilir. Kore altta yatan romatizmal hastalığın işareti de olabilir. Kore bulguları gösteren hastaların uzun periyot izleminde %27 oranında kalp romatizması geliştiği gözlenmiştir.

Bu nedenle kore teşhisi almış olan çocuklar Çocuk Kardiyoloji Uzmanı tarafından da takibe alınmalıdır.

Bademcik iltihabı yaşıyan her çocukta dans eder üzere garip haraketlerin görülmesi durumunda Çocuk Nöroloji Uzmanına vakit kaybetmeden başvurulmalıdır. Böylece hastalığa erken teşhis konularak tedavi bir an evvel yapılacaktır.

Başa dön tuşu