Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Masaj

Rinoplasti ameliyatından bir hafta sonra burun üstüne konan alçı çıkarıldıktan sonra hastalarımıza masaj tavsiyesinde bulunurum. Bunun ne yararı vardır?

Burun yüzümüzün orta çizgisinde bulunan kemik kıkırdak doku üstünde deri ile kaplı bir organımızdır. Ameliyat sırasında kemik ve kıkırdaklara biçim vermek için bu deri tabakayı kendisini besleyen damar lenf dolanımını bozmadan kaldırırız. Böylelikle içeride çalışmak daha kolay olur. Rinoplasti ameliyatı bitince ve gerekli hali oluşturduktan sonra deri dokusunu bu katman üzerine yapıştırır ve kırılan kemik dokular hakikat kaynaması ve deri ile ameliyat dokusu ortasına fazla sıvı birikip ödem olmaması için alçı uygulanır. Bir hafta geçtikten sonra kemik biraz kaynayınca ve başka dokular yapışınca alçı alınır. Bundan sonraki süreçte ise burun biraz ödemlenir ve şişer.

Bunun iki nedeni vardır:

Birincisi alçı alındıktan sonra üzerlerindeki baskı kalkınca dokuların şişmesi ve deri içindeki damar ve bilhassa lenf sirkülasyonunun azalmasıdır. Bu basamaktan sonra güzelleşmeyi ve ödemi azaltmak için ağızdan verilen ödem çözücü ilaçlar ile birlikte masaj çok yararlı olur.

Masajın gayesi burun sırtındaki derinin lenf sirkülasyonunu arttırmak ve çabucak altında oluşan sıvı birikmesine bağlı ödemin boşalmasını sağmaktır. Böylelikle hal oluşturulan kemik ve kıkırdak dokusu ile bunun üzerine getirilen burun sırtı derisi ortasında sıvı birikmesinin ve ödemin en aza indirilerek ameliyat sırasında oluşturulan formun korunması sağlanır.

Masajı bu yüzden burun sırtı derisine üç başka bölgeye lenf sirkülasyonunu sağlayacak biçimde yapılması önerilir. Rinoplasti ameliyatı sırasında burun sırtı derisi kaldırılırken ve hal vermek için yapılan burun kemiği kırılması sırasında dikkatli olunması ve bu anatomik dokulara ziyan verilememesi de çok değerli güzelleşmeye yardımcı olan bir faktördür. Ben bu yüzden her vakit cildin muskuloaponevrotik katmanına yani damar hudut lenf sirkülasyonuna ziyan vermeden disseksiyon yaparım ve kemiği her vakit tünel tekniği ile yaparak bu dokulara asgarî ziyan vermeye çalışırım.

Böylece ameliyat sonunda gözaltlarında şişme morarma en az seviyede olurken alçı sonrası da masaj ihtiyacı en az seviyede kalır.

Başa dön tuşu