Bel Kireçlenmesi Tedavisi

Faset sendromu olarakta bilinen bel kireçlenmesi sorunu toplumumuzda sık görülmektedir.Bel kireçlenmesi tedavisi sürecinden evvel, bel kireçlenmesi nedir sorusunu cevaplayalım. Belimizde 5 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler, faset eklem ismini verdiğimiz eklemler aracılığıyla birbirine bağlanır. Omurun gerisinde yer alan faset eklemler, omurganın esnek hareket etmesini sağlar.

En büyük nedeni ilerleyen yaş olan faset sendromu, bedenen çalışan, ağır yük taşıyan genç insanlarda da görülebilmektedir. Yaşla ve çok yüklenmeyle bu eklemlerde dejenerasyon (yıpranma) başlamakta, bel ağrısına sebep olmakta ve uygun tedavi almayanlarda hastalık ilerleyerek seyretmektedir. Sabah tutukluğu, geriye yaslanmakla artan ağrı halinde kendini gösterir. Bel kireçlenmesi hastalarının ağrıdan ötürü hareketleri kısıtlanmakta, hareketsizlik ise bu dejenerasyon sürecini daha da hızlandırmakta, yani hasta bir kısır döngüye girmiş olmaktadır.

Merkezimizde,bel kireçlenmesinin tedavisinebu bilimsel perspektif ışığında yaklaşılmaktadır. Öncelikli olarak hastanın ağrısını dindirmek, tedavinin birinci basamağıdır. Bunu gerçekleştirmek için kullanılan en tesirli bilimsel usul, faset eklem denervasyonudur.Bel kireçlenmesi tedavisinde ikinci basamak ise,en az birinci basamak kadar kıymetli olan, tedavi sonrası verilecek hasta eğitimidir. Hastaya uygun bir antrenman programı verilmeli, sağlıklı bir omurga için yapılması ve kaçınılması gereken davranışlar öğretilmelidir.

FASET EKLEM DENERVASYONU

Bel kireçlenmesi tedavisinde hala dünyada uygulanmakta olan en tesirli yoldur. Medial kısım, faset eklemlerinden kaynaklanan ağrıyı ileten, ağrıyı hissetmemizi sağlayan sinirdir. Faset eklem enjeksiyonu (faseteklem blokajı) olumlu sonuç vermiş hastalarda uygulanan faset eklem denervasyonu, bilgisayar denetimli bir aygıt aracılığıyla medial kollara denetimli bir ısı uygulayarak, hudut iletiminin kesilmesi aslına dayanan bir tedavi yoludur.İşlem görüntüleme teknikleri altında yapılır. Ağrıyı taşıyan hudut iletiminin kesilmesiyle hasta tedaviden sonra faset eklemlerden kaynaklanan ağrıyı artık hissetmez.

TİTİZLİKLE GERÇEKLEŞTİRİLEN BEL KİREÇLENMESİ TEDAVİLERİ

İşlem, öncesinde önemli bir hazırlık gerektirmez. Süreç lokal anesteziyle olur ve süreç mühleti 20-25 dakikadır. Hastalar süreç sonrası yaklaşık 30 dakikalık bir müşahededen sonra meskenlerine gönderilmekte ve iki gün dinlenmeleri önerilmektedir. Yan tesirleri çok seyrektir. Kanama, hudut hasarı üzere önemli meselelere neredeyse hiç rastlanmamaktadır.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu