Torasik Outlet Sendromu

Torasik Outlet Sendromu (TOS) omuz ile boyun bileşkesinde damar-sinir paketinin sıkışmasından kaynaklan bir hastalıktır. Bu durumlarda kollara, göğsün art, ön ve yan duvarına, uzunluğuna ve enseye giden sonlar, kollara giden ana atar ve toplar damarlar mekanik bir baskıdan ötürü sıkışma gerçekleşiyor. Sıkışmanın sebepleri genelde boyun omurgaların birleşik olan ekstra kaburga kemikleri ve/veya fibröz bantlar olabilir.

Bu hastalar kollarda, göğsün ön, art ve yan duvarlarında, koltuk altında, uzunluğunda, ensede olan ağrılardan şikayet ediyorlar. Ağrılar bilhassa hareketle tetiklenip hastanın günlük ve iş hayatını etkilemektedir. Ağrılara ek olarak kollarda uyuşma ve güç kaybı da görülebilir. Arter (atardamar) sıkışmasında kollarda beyazlama ve soğukluk, ven (toplar damar) sıkışmasında morarma ve ödem (şişme) görülebilir.

Bu hastalarda şikayetler hayli çeşitli olduğu için gerçek teşhis konulması zordur. Hastalara fibromiyalji, boyun fıtığı, regional ağrı sendromu, hatta kalp krizi düşünüp tedavi yapılabiliniyor.   

Tedavide hastalığın başında ve çok şiddetli olmayan durumlarda ağrı kesici, fizik tedavisi, istirahat üzere yollar kullanılır. Bu tedaviden fayda görmeyen ve/veya önemli sinir-damar sıkışması olan hastalarda cerrahi tedavi yapılmaktadır.

Cerrahi tedavi sırasında yol ektsra kaburgaların, 1. kaburganın çıkarılması ve hudutları sıkıştıran fibröz bantlarının açılması. Tüm cerrahi prosedürlerle maalesef her durumda tam rezeskiyon (cerrahi çıkarma) sağlanamıyor. Ayrıyeten evvelden büyük kesiler ve hasebiyle yumuşak dokulara büyük hasarlar veren cerrahi tekniğin yerine minimal invazif metot uygulanmaktadır. Bu prosedürde küçük insizyon (cilt kesisi) ve az derecede yumuşak doku hasarı vererek cerrahi maksada ulaşmak mümkün. Tabi ki bu esnada ameliyat sırasında mikroskop ve mikrocerrahi teknikler kullanılmaktadır. Ameliyattan sonra hastalar genelde 2-3 hastanede geçirip taburcu oluyorlar.

Başa dön tuşu