Serebral Palsi

Halk ortasında doğuştan beyin felci olarak da bilinen serebral palsiçocukluk çağında sık karşılaşılan bir nörolojik problemdir.Serebral palsigelişmekte olan bebek beyninin hasarlanması sonucu ortaya çıkar. Farklı tipleri tariflense de çocuk nörologları en sık spastik tip serebral palsi ile karşılaşırlar. Serebral palsili çocukların birçoklarında erken doğum ve küvözde kalma hikayesi vardır. Bu bebeklerde bulgular hayatın birinci bir kaç ayında başını tutamama, görme ve işitme meseleleri ile halinde ortaya çıkar. Serebral palsi tanısı için hastalığa özgün MR bulguları, hastanın hikayesi ve muayene bulguları kafidir. Serebral palsili çocuklarda epilepsi, kas katılığı ve mental problemler daha sık görülmektedir. Bu çocuklar uygun tedavi ve eğitimlerle bariz düzelme gösterirler.

SEREBRAL PALSİ PROGRAMI /NÖROLOJİK REHABİLİTASYON MERKEZİ

Serebral palsi tanısı almış 6 ay-18 yaş ortası çocukların yatarak kıymetlendirme ve tedavi programı

1.Tanısal kıymetlendirme:

Serebral palsi etiyolojisi,

Serebral palsi misal klinik hastalıkların ekarte edilmesi,

Serebral palsi tipinin belirlenmesi

Eşlik eden problemlerin (epilepsi, kalça çıkığı, konsipasyon, hipersalivasyon, osteporozis, konuşma bozukluğu, strabismus)

            +Kranial MRG

            +EEG

            +Biyokimya ve metabolik hastalık taraması

            +Ortopedi konsültasyonu

2. Tedavi

Kas gevşetici ilaçlar

Merkezi hudut sitemi geliştirici ilaçlar

Fizyoterapi

Osteopati

Yenilikçi tedaviler

Bu program dahilinde hastalar 10-20 gün müddet ile aileleri ile birlikte merkezimizdeki konuk konutlarında konuk edilmekte odalarında fizyoterapi uygulanmaktadır. Program öncesi ve sonunda nörolojik muayeneleri Prof. Dr. Burak Tatlı tarafından yapılmaktadır.

Başa dön tuşu