Bel Fıtığında Ameliyatsız Tedavi

Bel ve bacak bölgesine yayılan ağrıların en kıymetli nedenlerinden birisi de bel fıtığıdır. Diskin içerisinde yer alan nükleus pulpozus dediğimiz jöle kıvamındaki yapıdan salgılanan kimi kimyasal unsurların tesiri, bu ağrıların kaynağını oluşturur.

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Bel ve bacak bölgesinde oluşan ağrılar, bel fıtığının en büyük belirtileri ortasındadır. Birinci etapta belde yerleşik olan ağrı, daha sonra bacağa kadar yayılır ve ekseriyetle de tek taraflıdır. Taraf değiştirilebilir ya da iki taraflı olabilir.

Skolyoz da denilen belin bir tarafa hakikat eğilmesi sık rastlanan bir şikayettir. Ağrılar; hafif, orta ya da şiddetli yaşanabilir. İleri hadiselerde bacak kaslarında erime, incelme ve bacakta üşüme meydana gelebilir.

Bel Fıtığında Teşhis Nasıl Konur?

Bel fıtığının teşhisi, çoklukla hastaların sözü ve görünümüne nazaran konur. Ama, hastalığın derecesini tespit etmek ve öteki hastalıklardan da ayırt etmek için laboratuvar tetkikleri, düz röntgen, tomografi, MR gerekebilir.

Ozon Bel Fıtığında Nasıl Uygulanır?

Ozon tedavisi, bel fıtığında iki metotla uygulanır.

Birinci formülde ozon, ameliyathane kaidelerinde ve görüntüleme aygıtlarının yardımıyla direk olarak fıtığa yol açan diskin içine verilerek, 1 sefer uygulanır. Bu formülde narkoz ve neştere gereksinim duyulmaz. Yan tesiri epey az olan bu formül, tekrarlanabilir. Bu sistemin uygulandığı tedavinin akabinde hastanede kalmaya gerek yoktur. Hasta, tıpkı gün içinde taburcu edilebilir. Uygulanan bu sistem, ameliyat kadar tesirli olduğu için “ozon diskektomi” olarak da tanımlanabilir.

İkinci usul, olağan bir poliklinikte uygulanır. Bel fıtığına yol açan omurgaların yer aldığı belin iki yanına 3 sağ 3 sol tarafta 5 santim derine çok ince bir dental iğne yardımıyla 10 cc kadar ozon enjekte edilir. Böylece ozon gazı, derinliklere, disk etrafına ve şişmiş hudut etrafına tesir ederek emilir ve tesirlerini gösterir. Bu prosedürün her gün uygulanması gerekir. Hasta, toplam 12 ile 14 uygulama sonrası sorunlarından kurtulur. Bu prosedürün bir başka ismi da Diskosan’dır.

Ozon, Bel Fıtığını Nasıl Tesirler?

Omurlarımız ortasında yer alan amörtisör misyonu gören disk dediğimiz oluşumlar, rastgele bir nedenden ötürü hasarlanır ise, fıtık meydana gelir. Diskin içerisinde jöle kıvamında olan bu kısım, hudut dokusu üzerine taşarak baskı yapar. Bu taşma sonucunda da disk bozulur.

Ozonun disk içerisine verilmesinin sonucunda da ‘proteoglikan’adı verilen yapılar parçalanır ve su tutamaz hale gelir. Hür oksijen radikallerinin oluşumu engellenir. Disk mekanik olarak büzüşür ve mumyalaşır, böylelikle şişerek ağrı ortadan kalkar.

Başa dön tuşu