OMURGA RAHATSIZLIKLARININ TEDAVİSİNDE PROLOTERAPİ

Omurga hastalıklarının tedavisinin, vaktinde ve faal bir halde yapılmaması, hayat kalitesini kıymetli ölçüde düşürür. Bu bireylerin vakit içinde; ağrı kesicilere bağımlı, bedensel zayıflıktan ötürü toplumsal etrafı ve günlük aktiviteleri kısıtlı, kronik depresyon yaşayan bireylere dönüşmesi mümkündür.

Omurga Hastalıkları Nasıl Tedavi Ediliyor?

Omurgayı saran bağ dokusunun, vakit içinde duruş bozukluğu, kilo alma ve yanlış hareket üzere nedenlerden dolayı yıpranması sonucu kişinin hayatını bütün taraflarıyla etkileyen hastalıklara taban hazırlanmış olur. Omurga hastalıkları ortasında;  skolyoz, kifoz, omurga düzleşmesi, boyun ve bel fıtığı, omurganın dejeneratif hastalıkları, bel kayması ve spinal dar kanal, omurga kırıkları, omurga tümörleri, omurga enfeksiyonları sayılabilir. Omurga hastalıklarının birinci ve en yaygın belirtisi ağrıdır. Kemik, eklem, bağ dokusu ve hudut yapılarının etkilenmesi (yıpranması) sonucunda ağrı oluşabilir. Ağrının şiddeti, hissedildiği yer, ağrının özelliği (delici / batıcı, yanıcı, künt..vs), ağrıyı artıran ve azaltan durumlar ortaya konur ve ayırıcı tanıya gidilir.  Ağrıya kas spazmı, hareket kısıtlılığı ve postür bozukluğu eşlik edebilir. Günümüzde ağrıyla seyreden omurga hastalıklarında ağrı kesici ve kas gevşeticiler başta olmak üzere, depresyon ve epilepsi ilaçları yaygın olarak kullanılmaktadır. Birtakım durumlarda hastaya uzun saatler takmak üzere korse önerilir. Fizik tedavi, manuel terapi, akupunktur..vs teknikler kas spazmını ve postürü güzelleştirmeye yönelik denenebilir. Skolyoz, ileri derecedeki kifoz, kök basısı yapan bel ve boyun fıtıkları, dar kanala neden olan bel kayması durumlarında ise cerrahi tedavi uygulanır. 

Proloterapi Omurgayı Nasıl Tedavi Ediyor?

Proloterapi tedavisi ile omurganın postür ( duruş ) bozukluğu ve ağrı ile seyreden rahatsızlıklarına uzun ilaç tedavilerine ve cerrahi müdahaleye gerek kalmadan tahlil üretmek mümkündür. Skolyoz ve kifozun erken yaşlarda ameliyatla düzeltilmediği şahıslarda yahut korse ile takibi yapılan şahıslarda proloterapi metodu uygulanabilir, uygun antrenmanlar eşliğinde de ağrı denetimi sağlanır. 

Başa dön tuşu