Migrasyon Gösteren Disk Protrüzyonu, Sekestre Disk Hernisi, Faset Kisti Nedir ve Hareket Koruyucu Cerrahi, Hareketli Platin Ameliyatı, Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Halk ortasında patlamış fıtık yahut kanala düşmüş fıtık ta denen disk protrüzyonu yahut diğer bir tabirle sekestre disk hernisi durumuna sahip hastalar; fıtığın görüldüğü omurga bölgesine nazaran çok şiddetli, hatta dayanılmaz kol yahut bacak ağrıları içinde kıvranan hastalardır. Zira yerinden çıkmış olan disk, kol yahut bacağa giden bir sonu ezmektedir. Bu hastaların olağan ki yanlışsız dürüst muayene edilip, gerekli tüm tetkikleri yapıldıktan sonra ameliyat edilmeleri; hem ağrılarının bir an evvel dindirilmesi ve hem de ortaya çıkmakta olan felcin önlenmesi açısından gereklidir.

Doktorların faset ismini verdiği yapı, aslında omurga kemikleri ortasındaki eklemin ismidir. Bu eklem tıpkı diz eklemi, kalça eklemi üzere karmaşık yapıda bir eklemdir. Kapsülü, içinde menisküsü, eklem sıvısı da vardır. Kalça ve diz eklemlerinin protezi yapılalı onlarca yıl oldu, bu aygıtlar her gün pek çok hastaya takılıyor; lakin yüksek teknoloji ile hala faset ekleminin protezi yapılamadı, zira çok hassas bir yapısı var. İşte bu faset eklemini içindeki sıvının dışarı yanlışsız balonlaşması, öbür eklemlerde de görülenlere emsal bir eklem kistine yol açıyor. Fakat kelam konusu bu faset kisti, bacağa giden hududa bastığı için; tıpkı bel fıtığındaki üzere bir ağrılı tabloya yol açıyor. İşin can sıkıcı yanı ise bu durumun tek devasının ameliyat olması.

Omurga kökenli ağrılar ortasında, omurganın gün içindeki mecburî hareketlerinden kaynaklanan ağrıları tedavi etmek gayesi ile yapılan ameliyatlarda; birkaç yıl öncesine kadar füzyon (dondurma) ameliyatları, yani omurga kemiklerinin birbirine kaynatıldığı ameliyatlar tercih ediliyordu. Kemik kullanılarak ve de platin denen vida ve çubuklar da kullanılarak yapılan bu süreçlerle hareket durdurulduğunda ağrı da geçiyordu. Lakin son araştırmalarda, bu ameliyatın tesirinin süreksiz olduğu; kelam konusu hastalığın bu sefer bir üstteki yahut bir alttaki omurga aralığına aktarıldığı ve de, hastanın tekrar ameliyat olmak zorunda kaldığı ortaya çıktı. Bunun üzerine son yıllarda, omurga hareketini durdurmak için yapılan ameliyatlarda; hareket esirgeyici cerrahi tercih ediliyor. Bu yolda omurganın zarurî hareketleri büsbütün durdurulmuyor, yalnızca bir dereceye kadar kısıtlanıyor. Yani hareketli vidalar, hareketli çubuklar, disk protezleri kullanılarak omurganın bir ölçü; yani bizim müsaade verdiğimiz kadar oynamasına müsaade veren ameliyatlar yapılıyor.

Başa dön tuşu