Kulak Zarı Delikleri

Orta kulak boşluğundaki enfeksiyon 3 aydan uzun müddet devam ederse kronik kulak iltihabı ismini alır.

Kronik kulak iltihapları ve kulak zarı delinmeleri genelde 3 ana kısımda incelenir

kulak zarının delik olduğu kuru kulaklar

kulak zarının delik olduğu akıntılı kulaklar

kolesteatomlu kulaklar

KULAK ZARININ DELİK OLDUĞU KURU KULAKLAR

Bu hastalarda orta kulaktaki enfeksiyon yatışmıştır. Orta kulakta faal bir enflamatuar süreç yoktur. Lakin enfeksiyonun bir sekeli olarak kulak zarı delik kalmıştır. Bu delik çok küçük olabileceği üzere tüm kulak zarı total olarak da kayıp olabilir. Bu kulaklar her vakit enfeksiyonun tekrarlaması riski ile karşı karşıyadır. Enfeksiyon olduğunda kulakta akıntı başlar. Bu hastalarda kulak zarının delik olmasına bağlı olarak 20-40 dB civarında işitme kaybı mevcuttur. Şayet orta kulaktaki kemikçiklerde de hasar varsa işitme kaybı daha fazla olabilir. Erken dönmedeki kulak zarı delinmeleri zaten güzelleşerek kapanabilir. Lakin mühlet uzadıkça kapanma bahtı azalır ve mühlet 3 ayı geçmişse resen kapanma bahtı kalmaz. Bu türlü bir durumda kulak zarının timpanoplasti ismi verilen ameliyatla tamir edilmesi gerekir.

 

KULAK ZARININ DELİK OLDUĞU AKINTILI KULAKLAR

Bu hastalarda kulak zarı delikdir ve orta kulakda etkin bir enflamatuar süreç mevcuttur. Buna bağlı olarak kulakta çoklukla makûs kokulu bir akıntı mevcuttur. Hastada iletim tipi 30-60 dB işitme kaybı mevcuttur. Bu hastalarda kemikçik sistemde hasar olma bahtı kuru kulaklara nazaran daha fazladır.

Bu hastalarda öncelikli olarak ilaç tedavisi ile enfeksiyonun kurutulması hedeflenir. Bu emelle ağızdan antibiyotik kullanımı yanında kulağa antibiyotikli ve kortizonlu damla tatbik edilir. Şayet ilaç tedavisi ile enfeksiyon giderilir ve kulak kuru hale getirilirse daha sonra kulak zarındaki delik timpanoplasti ameliyatı ile onarılır. Lakin ilaç tedavisine karşın kulak akıntısı kesilmezse bu hastalarda kesinlikle cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Zira orta kulaktaki kronik enfeksiyon kemikçiklerin erimesine, menenjit, beyin absesi ve kalıcı işitme kaybı üzere önemli sorunlara neden olabilir. Bu hastalarda timpanomastoidektomi denilen metotla orta kulaktaki enfeksiyon temizlenir ve kulak zarı onarılır.

 

KOLESTEATOMLU KULAKLAR

Kolesteatoma terimi kısaca derinin yanlış yerde yani olmaması gereken bir yerde olması halinde tanım edilir. Olağanda orta kulak boşluğunu mukoza ismini verdiğimiz bir örtü kaplar. İşte birtakım durumlarda bu örtünün yerini deri dokusu alarak kolesteatom ismi verilen hastalık ortaya çıkar.kolesteatoma dokusu tıpkı bir soğan üzere kendi üzerinde katlanarak büyür. Bası tesiri ve salgıladığı kimi unsurlarla etrafındaki kemik dokusunun erimesine ve çürümesine neden olur. Orta kulak boşluğundaki kolesteatom büyüdükçe evvel kemikçiklerin erimesine sonra kulak kemiğinin erimesine neden olur. Bir müddet sonra kulak kemiği dışına ulaşarak yüz felci, cilt altında abse oluşumu, menenjit, beyin absesi oluşumu, iç kulağın tahribi üzere çok önemli komplikasyonlar gelişmesine neden olabilir.

Kolesteatoma tanısı kulak muayenesi sırasında kolesteatoma dokusunun görülmesi ve radyolojik incelemelerle konulur. Kolesteatomanın ilaç tedavisi yoktur. Yapılacak tek süreç tüm kolesteatomanın cerrahi olarak temizlenmesidir.

Başa dön tuşu