Bacak Uyuşma Nedenleri

Bel Fıtığı: (%66)

Bel omurları ortasında bulunan ve disk ismi verilen yapının fıtıklaşarak kalça ve bacağa giden hudut köklerine bası yapmasıdır. Tedavisinde istirahata ve kas gevşetici ilaçlara karşın hastanın şikayetleri devam ediyorsa fizik tedavi uygulanmalıdır. Fizik tedaviye karşın hastanın ağrıları devam ediyorsa yahut geriletilmeyen bir güç kaybı, bacakta incelme, dayanılmaz ağrılar varsa yahut çekilen tomografi yahut MR sinemalarında diskten bir kesim koptuğu tespit edilirse tahlil cerrahi müdahaledir. Ameliyatla omurilikten çıkan sonlara olan mekanik bası giderilmelidir. Şayet cerrahi müdahale yapılmaz ve hududa bası devam ederse hastada idrarını tutamama, seksüel gücün kaybı, ayaklarda felç üzere meseleler gelişebilir. Maalesef halk ortasında ameliyat olursam sakat kalırım, uzun mühlet yataktan kalkamam, korse takmak zorunda kalırım yahut fıtığım tekrarlar, tekrar ameliyat olurum üzere inanışlar mevcuttur. Lakin Mikrocerrahi sayesinde bu tip dehşetlere gerek kalmamıştır.

Omurilik Kanal Daralması: (%10)

Tıpta lomber spinal stenoz denilen kanal darlığı omuriliği çevreleyen kemik ve bağ dokusu kireçlenmesiyle omuriliğe bası oluşması olayıdır. Bu bası sonucu her iki bacakta ağrı yanma karıncalanma ve yürüme zahmeti üzere belirtiler gözükür. Kişi kısa bir uzaklık yürümeye çalışsa bile sık sık durup dinlenme muhtaçlığı hisseder. Otururken bedenini öne hakikat şayet, anacak bu türlü rahatlar. Hastalık ilerlerse bacaklarındaki uyuşukluk ve yanmalar gece hastayı uyandırır, uyandığında bacaklarını bir kütük üzere hisseder, bacaklarını nereye koyacağını bilemez. Hastalığın ilerlediğini gösteren başka bir belirti de bacaklara sık sık kramp girmesidir. En ileri safhada ise cinsel güç kaybolur, hasta idrar kaçırmaya başlar. Yalnızca uyuşmanın yahut yanmaların olduğu periyotta hastaya fizik tedavi, yüzme ve eksersizler önerilir. er bu darlık ileri derecedeyse yani hasta yürürken sık sık dinlenmek muhtaçlığını duyuyor yahut geceleri uyuşukluk nedeniyle uyanıyorsa kesinlikle ameliyat gerekir.

Beyin Kanamaları, Damar Tıkanmaları: (%2) 

Halk ortasında felç de denilen bu rahatsızlığın belirtileri:
Bedenin bir tarafında halsizlik Bu his eldeki bir eşyayı tutamayıp düşürmekten, kolu bacağı kaldıramamaktan tam paralize olmaya kadar türlü türlü biçimlerde olabilir. Öteki belirtiler üzere bu da bazen süreksiz olur ve birkaç dakika, bir kaç saat, hatta bir kaç gün kadar sürer ve sonra kaybolur. Bu nedenle bireyler olayın üzerinde fazla durmaz ve ihmal ederler. Bedendeki bu halsizliğin tahminen yatakta biçimsiz bir konumda uyumuş olmaktan kaynaklandığını sanırlar, Bedenin bir kısmında uyuşma yahut hissizlik Ayağın uyuşması üzere, Eşyayı çift görme, Ayak üstünde dururken sendelemek Bazen bununla birlikte bulantı hissi de olabilir, Gözün büsbütün yahut kısmen görme yeteneğini yitirmesi, Konuşmakta yahut konuşulanları anlamakta zahmet çekmek, Şiddetli ve nedeni bilinmeyen başağrısı. Bu ağrı gerginlikten yahut migrenden kaynaklanan baş ağrısına benzemez. Ağrı apansız ve gök gürlemesi üzere gelir,oldukça şiddetli ve başka bütün baş ağrılarından daha berbattır. Gerek kendinizde gerekse ailenizin bireylerinde bu tıp belirtileri gördüğünüz vakit göz arkası etmeyiniz. Belirtiler felcin her an gelebileceğinin habercisi olabilir. En güzeli çabucak ya doktora yahut bir hastanenin acil servisine gitmektir. Yerinde müdahale ile felç önlenebilir yahut tesirleri hafifletilebilir. 

Beyin Yahut Omurilik Tümörleri: (%1) 

Üstte sayılan tüm belirtiler tümörlerde de görülür. 

Beyin Yahut Omuriliği Tutan Enfeksiyonlar: (%1)

Felç belirtilerine yüksek ateş, lökosit sayısında ve sedimantasyon suratında artış da eklenir. 

Şeker Hastalığı: (%5)

Şeker hastalığı, kan şekerinin çok yüksek olmasıyla kendini gösteren kronik bir hastalıktır. Dünyadaki en yaygın hastalıklardan biridir. Beden glikozu güce dönüştüremediği vakit ortaya çıkar. Glikozun güce dönüştürülmesi pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla olur. Şayet pankreastan insülin salınımı azalır yahut kaybolursa, glikoz kanda denetimsiz bir halde yükselir ve şeker hastalığına yol açar. 

Huzursuz Bacak Sendromu: (%2)

Huzursuz bacak sendromu olan şahıslar çoklukla yatağa girip hareketsiz kaldıklarında bacaklarında fark ettikleri fakat tam olarak da tanım edemedikleri rahatsız edici hislerden yakınırlar. Bu hisler bireyler tarafından “baldırlarım ağrıyor”, “bacaklarıma derinden bir şeyler batıyor”, “yanıyor”, “uyuşuyor”, “bacaklarımla böcekler yürüyor”, “küçük bıçaklar saplanıyor” üzere çok farklı hallerde tanım edilir. Bu hislerin ortak özelliği istirahat halinde ortaya çıkıp, hareket ile kaybolmalarıdır. Bu nedenle bu hisler yalnızca yatarken değil gün içinde bilhassa uzun mühlet hareketsiz kalındığında da (televizyon, sinema seyrederken, seyahat sırasında) ortaya çıkar ve kişi bacaklarını hareket ettirme muhtaçlığı duyar.Huzursuz bacak sendromu kalıtsal geçişi olan bir durumdur. %95 oranında sebebi belgisiz olarak ortaya çıkar, %5 oranında da demir eksikliği, şeker hastalığı, üremi, vitamin B12 eksikliği, kalsiyum yahut magnesium eksikliği, bel fıtığı, bacak varisleri nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir.

Kanser Metastazları: (%1)

Akciğer kanseri, uzak organlara yayıldığında şu belirtilere sebep olabilir: Kemik ağrısı, Nörolojik belirtiler (bir bacak yahut kolun uyuşması, baş dönmesi, göz kararması), Sarılık (deri ve gözlerin sararması). Bacak Kırılmaları: (%1) Şayet kırılan kemiklerin ortasında sonlar sıkışırsa uyuşma hissedilir.

Vitamin Eksiklikleri: (%3)

Bilhassa akşam saatlerinde hissedilen bacaklardaki uyuşmaların demir ve folik asit yetersizliğinden kaynaklandığı biliniyor.

Hematolojik Hastalıklar: (%1) 

Bilhassa myelodisplastik sendromda görülür. Myelodisplastik sendromda kemik iliğinde yapılan kan hücrelerinin olgunlaşamaması yanında kemik iliğindeki kan hücrelerinde olağan hücrelerden farklı olan gelişim bulunur. MDS’li hastalarda kan imalinde azalmanın sonucu olarak kan hücrelerinde azalma (anemi) ve kan hücrelerinin kalite bozukluğu vardır. 

Donma: (%1)

Donma olayında en değerli belirti el ve ayak parmak uçlarının uyuşması ve karıncalanmasıdır. Derhal ayakkabı bağlarını gevşetip sert darbelerle ayaklarınızı yere vurun ve ellerinizi birbirine vurarak uyuşmanın geçmesini sağlayın. Bu türlü bir durumda çok ısı kaynağına uyuşan bölgenizi yaklaştırmayın. Uyuşmadan sonraki en tehlikeli belirti, artık düzgünce hissizleşen çimdikleme yahut sert uçlu darbelere reaksiyon vermeyen organlardır. Bu türlü bir durumda donan kısım battaniye ile sarılmalı, eller mümkünse koltuk atlarına sokulmalıdır. Büyük donmalarda 37 dereceye ısıtılmış su ile donan bölge ovulmalıdır. Lakin bu halde çözünen doku tekrar donma tehlikesi ile karşılaşırsa donan bölgede büyük hücre kayıpları olur ve organ kangren olabilir. O nedenle bu süreç açık toprakta yapılmamalıdır.

Multipl Skleroz: (%1)

Nörolojinin en kıymetli hastalıklarından biri olan ve son yıllarda görülme sıklığı artan MS hastalığı, hekimlerin tabiriyle sinsi bir hastalık. Daha çok 15-40 yaşlarındaki yetişkinlerde görülen, baş dönmeleri, uyuşmalar ve bacaklarda halsizlik üzere birtakım belirtiler gösteren MS hastalığının ne yazık ki kesin bir tedavisi de yok.

Diğer: (%1)

Tuzak nöropatiler, romatizmal hastalıklar, varis üzere hastalıklar da bacaklarda uyuşmaya yol açar.

Başa dön tuşu