Burun Estetiği – Burun Estetiği (veya Burun Ameliyatı) Sonrası; Nasıl Banyo/Duş Yapılır? | kbbhastaliklar.com

Pratik bir şekilde genel bilgiler olarak bahsetmek istiyorum. Her şeyden önce, kişisel, kendi hastalarım için belirttiğim tavsiyeler olacağını, anımsatmak isterim (burun iç ve dışında hangi tür materyal kullanıldığının da bilinmesi daha ideal olacaktır., bu konuda detaylı bilgi almak isteyenler için; iletişim)

Ameliyat olduğunuz gün: Banyo veya duş yapmayınız. Güzelce, başınız kalp seviyesinden yukarıda istirahat ediniz. Kulaklıkla müzik dinleyiniz. Size söylenilen tavsiyelere uyunuz ve ilaçlarınızı da ihmal etmeyiniz. Biraz naz yapmaya başlayabilirsiniz yanınızdakilere, tabii ki..:)

Ameliyat sonrası 1. günden itibaren: Duş alabilirsiniz. Ama, aşırı sıcak bir ortam ve su olmamalıdır. Sıcak, burun damarlarında genişleme yapıp, burun kanamasına neden olabilir. Su buharı, ıslanma ile burun üstü kalıbı da gevşeyebilir, aklınızda olsun.

Ilık su ile vücut duşu alınabilir. Başınızı öne eğmeyiniz. Burun üstüne su gelmemelidir. (Aşırı su buharı da burun içine gelmemeli..). Yüzünüzü de yıkayabilir, silebilirsiniz.

 

Burun Estetiği Sonrası: Saçlar nasıl yıkanmalı? Banyo/duş sırasında veya sadece saçlarınız..

Başınızı arkaya doğru eğerek, saçlarınızı, başınızı yıkayabilirsiniz!

Başınız önde, eğilerek saçınızı yıka(t)mayın..!

Öne eğilme ile basınç artışına bağlı (düşük bir ihtimal de olsa) burunda sızıntı şeklinde kanama olup, sizi rahatsız edebilir.

1.Saçınızı evde kendiniz, dikkatli bir şekilde yıkayabilirsiniz.

2.Bir yakınınız yardımcı olabilirse, daha da iyi olacaktır.

3.Ya da, kuaföre gidilebilir. Karar sizin..

 

Burun kanaması olursa ne yapmalı?

Sıcak bir banyo ortamında iseniz, hemen çıkmalısınız. Burun kanaması, birkaç damladan fazla ise, başınızı yine öne eğmeden burun deliğine soğuk su çekmek en doğrusudur. Ancak, burun içinde ilk günlerde ameliyat bitiminde konulmuş burun içi silikon türevi destekler (silastik) veya başka bir materyal (tampon) olması, soğuk suyun etkisini çok azaltacaktır. Sızıntı şeklinde kanama devam ediyorsa, doktorunuzun kesinlikle haberi olmalı…

Size gerçekleştirilen ameliyata bağlı olarak, devam eden bir burun kanamasını durdurma yaklaşımı farklılık gösterir. Ancak, sıcağın, aşırı su buharının olduğu bir ortam ve başınızı eğerek yapılan bir saç yıkama vb. hareketin burun kanamasına -düşük bir ihtimal de olsa- yol açabileceği aklınızda olmalı…Özenli davranmak gerekir, bu konuda..


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu