Kavernom, Hemanjiom ve Beyinde Leke nedir; Pineal Bezde Kist Varsa ne Yapılmalı ve Trigeminal Nevralji ne Demektir?

Sinir sisteminde görülebilen ve isimlerine bakıldığında tümör oldukları akla gelebilecek kavernom, hemanjiom üzere hastalıklar aslında âlâ huylu damar hastalıklarıdır. Bunların içindeki kan damarları, hastalığın tabiatı gereği olağan yapıda olmadıkları için basitçe kanayabilmektedirler. Natürel ki beyin yahut omurilikte olan kanama tehlikeli bir durumdur, fakat bu problemler tecrübeli beyin cerrahları tarafından başarılı bir halde ameliyatla tedavi edilebilmektedir. Bazen de omurga kemiklerinin içinde yer aldıklarında ağrıya yol açabilirler; ve bunlar da kapalı ameliyat denen bir sistemle iğne ile içine girilip. kemik çimentosu ile doldurularak tedavi edilmektedirler.

            Beyin MR imgelerinde ortaya çıkan, kimi vakit hastanın sıhhati açısından kıymet taşıyan; ancak birçok vakit da tesadüfen ortaya çıkmış ve sıhhat açısından bir kıymet taşımayan lezyonları yahut imgeleri hastaya tanım edebilmek için tabiplerin kullandığı bu tabir, artık halk lisanına de girdi. Bu lekenin ne olduğunu ise, size en düzgün bir nöroloji uzmanı açıklayabilir. Alışılmış ki söylediğinin muteber olabilmesi için, yalnızca MR raporunuza bakması yahut MR imajlarını görmesi kâfi olmaz; sizi ayrıntılı biçimde dinlemesi ve muayene etmesi akabinde, doğal ki yeni bir ekip tetkikler yaptırması da gerekebilir.

            Rastgele bir nedenle çekilen beyin MR larında, sıklıkla gördüğümüz kimi kistler de; pineal kistlerdir. Bunlar bilhassa gençlerde görüldüğünde; rastgele bir ameliyat planlamadığımız, yalnızca beli aralıklarla MR çekerek büyümesini takip ettiğimiz kistlerdendir. Bu kistler pineal bez denen, beynin tam ortasında yer alan bir organda gelişmişlerdir ve ekseriyetle güzel huyludurlar, yani büyük bir çoğunlukla hiç büyümezler. Şöyle diyebilirim ki, 30 yıllık meslek hayatımda büyüyüp te bizi oradan biyopsi yapmak zorunda bırakan pineal kistlerin sayısı iki elin parmaklarını geçmez.

            Trigeminal Nevralji ismi verilen, çok ender görülen fakat hastalara çok büyük ıstıraplar çektiren bir baş ağrısı tipi vardır. Bu hastaların birçok ilaçlarla tedavi edilebilmekte, geriye kalanlarda ise algoloji ismi verilen ağrı tedavi sistemleri denenmektedir.

Başa dön tuşu