Dış Kulak Yolu Enfeksiyonları

Havaların ısınması,deniz ve havuz mevsiminin yaklaşması nedeniyle dış kulak yolu enfeksiyonlarına dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Nemliliğin ve buna bağlı  terlemenin artması ,deniz ve havuz mevsiminin başlaması ile hem dış kulak yolunda hemde deniz ve havuzlarda kimi mikropların artmasına yol açmaktadır.

Bakteriler,viruslar ve mantarlar bu enfeksiyona yol açabilmektedirler. Dış kulak yolu enfeksiyonuna sahip şahısların de havuzlara girmesi bu enfeksiyonun bulaşma riskini arttırabilmektedir.

Hastalık kendisini dış kulak yolunda ağrı,akıntı,şişlik,kaşınti,işitme azlığı biçiminde göstermektedir.Bazen ağrı o kadar şiddetlidir ki yutkunmada ağrı,çeneye vuran ağrı biçiminde de karşımıza çıkabilmektedir.

Dış kulak yolu formu münasebetiyle nemli kalabilen bir bölgedir.Nemli ortamda bakteriler,mantarlar ve viruslar çarçabuk üreyebilmektedir.Bu yüzden bu enfeksiyonu kolaylaştırabilecek durumlardan kaçınmak gerekmektedir.Dış kulak yoluna kulak çöpü sokmak,yabancı bir cisimle karıştırmak ,kaşımak enfeksiyon mümkünlüğünü arttırır.

Dış kulak yolu derisinin bu biçimde tahrip edilmesi durumunda kirli bir su ile karşılaşıldığında enfeksiyonun daha kolay gelişmesini sağlar.

Dış kulak yolu enfeksiyonu tespit edildiğinde birinci yapılacak iş temas edilen sudan uzaklaşmaktır.Kulak yolunun kuru tutulması kıymetlidir.Başvurulan kulak Burun Boğaz tabibinin muayenesi ile enfeksiyonu bakteriyel mi yoksa mantar etkenli mi olduğu saptanır.Buna nazaran dış kulak yolu temizlenir ve uygun tedaviye başlanır.dış kulak yolu enfeksiyonlarında tedavinin düzgün takip edilmesi kaidedir.Çünkü bu enfeksiyonlarda tedavinin düzgün uygulanmaması durumunda bu enfeksiyon sık sık tekrarlar.

Başa dön tuşu