Kalbin Yerine Elektriksel Sinyaller Taşıyan Kalp Pili

Kalbin yapması gereken derecede elektriksel sinyalleri oluşturamaması veya bunu tüm kalp çeperine yettirememesi durumunda kalp pilleri devreye girmektedir. Kalp pilleri, en temelde, kalbin yavaş atmasıyla ilgili oluşan sorunlara hizmet eder. Fakat son yıllarda kalp ritim bozukluğu,  kalp çarpıntısı gibi şikayetler üzerinde de kullanılmaya başlanmış ve son derece olumlu sonuçlar alınmıştır.
Kalıcı kalp pillerinin çalışma prensibi şöyledir. Elektriği üretmesi için bir jeneratör ve bu elektriği iletmek üzere görevlendirilecek “elektrot” adı verilen tellerden oluşacaktır. Pillerin içerisindeki elektrik uyarısını oluşturacak jeneratörler yaklaşık 10 ila 15 gram arasında bir ağırlıkta olup lityum bazlı içeriklere sahiptirler. Bu elektriği iletecek olan elektrot telleri ise bir ucu jeneratöre bir ucu ise kan damarları arasından geçecek şekilde kalbin içine yerleştirilmesi suretiyle doğru şekilde çalışır.
Genel olarak lokal anestezi yöntemiyle yapılan bir işlemdir. Şuana kadar gözlemlenen periyotlar içerisinde işlem en az 30 dakika en fazla 60 dakika sürmüştür. Kalp pili takıldıktan sonra yüksek ihtimalde tam olarak 1 gün boyunca yataktan kalkmamanız gerekmektedir. Hastanede yatış süresi ise en az 2 olmak kaydıyla 5 güne kadar çıkabilir. Bu hastanede kalma süresi, değerleri kontrol altında tutulması gereken hastalar için ciddi önem arz etmektedir. İşlem esnasında atılan dikişler ise 6 ila 10 gün arasında alınacaktır.

Kalp Pili Operasyonunun Olası Riskleri
Her tıbbi işlemde olduğu gibi kalp pili takılması durumunda da bir nebze de olsa risk mevcuttur. Fakat riskler çoğu zaman hayati derecede önemli olmamaktadır. Aslına bakıldığında, çok küçük bir cerrahi işlem olmasına rağmen tıbbi alandaki her türlü işlemde olduğu gibi kalp pili takma işleminde de bir risk elbette mevcuttur.
• Damara girerken akciğer zarının yırtılması,
• İğnenin toplardamar yerine atardamara girmesi sonucu oluşabilecek kanama sorunu ve buna bağlı olarak kalp ritminde oluşacak aksaklıklar bu risklere örnek sayılabilir. Riskler bunlarla sınırlıdır yukarıda belirtilenler haricinde ciddi bir aksilik saptanmamıştır.
Kalp pili tedavi yöntemine başvurmak isteyen ve bu konu hakkında uzman kişilerle görüşüp fikir almak isteyen hastalar Profesör Doktor Sedat Köse’nin web sitesini ziyaret edebilirler; https://www.sedatkose.com

Başa dön tuşu