Burun Estetiği – Fonksiyonel Estetik Burun Ameliyatı | kbbhastaliklar.com

Estetik burun ameliyatı tıbbi adı ile rinoplasti, bilindiği gibi burun şekil değişikliği ile sonuçlanan bir ameliyattır.

Kişinin sadece estetik kaygıları ile yapılan bir ameliyat olduğu gibi, burundaki fonksiyonel bozuklukların da düzeltildiği kombine bir dizi ameliyatın parçası da olabilmektedir.

Estetik kaygılar, tamamen güzellik kavramını nasıl algıladığımızla ilgili bir durumdur.

Bu konuya güzelliğin kelime anlamı ile başlamak doğru olur sanırım. Güzellik, bir canlının, somut bir nesnenin veya soyut bir kavramın algısal bir haz duyumsatan; hoşnutluk veren halidir. Soyut ötesi bir kavramdır aslında. Duyu organlarımızda iletimi başlatan bir tetikleyici.

Her güzellik gözle görülebilir mi mesela?

Sınırlandırıp şekillendirilebilen bir kavram mıdır?

Ne kadar düşünsem de güzel olanı sınırlandıramadım hiçbir zaman. Beynimde o kavramla ilgili çok geniş bir spektrum olduğunun farkındayım. Bu benim yaptığım işi hem kolaylaştıran hem de zorlaştıran bir durum. İnsanların kendilerindeki güzelliği algılamakla ilgili çıkmazın, onları değişimlere sürüklediğini hissediyorum çoğu zaman. Ya da onların beynindeki güzellik spektrumu ile ilgili bir durumdur bu. Belki değişkendir; insanın çevresi, bulunduğu ortam, işi, ilişkisi ve tabi ki zaman… kavramları şekillendiren en önemli faktörler. Ama zaman… ahhh zaman sen ne kadar acımasız bir o kadar da öğreticisin. Zaman bir duyumsama aslında, öğretildiği gibi akıp giden sayılar bütünü değil. Zaman bir boyut. Bu kadar geniş bir kavramın üzerimizdeki etkileri de oldukça büyük tabi ki.

Zaman aklımızdaki tüm düşüncelerde değişiklik yaratabileceği gibi beynimizde yarattığımız güzellik algısında da değişimler yaratabilir. Dün bize güzel görünen bugün kötü görünebilir. Nereden baktığımıza, nasıl baktığımıza ve hatta ne kadar süre incelediğimize göre güzellik kavramı değişebilir. Bir şeyi en ince detaylarını görecek kadar derinlemesine incelerseniz güzel taraflarını gördüğünüz kadar çirkin taraflarını da görmeye başlarsınız.  Bir insan, yüzünü ne kadar incelerse, o kadar kusur bulacaktır kendinde. Bu da ne kadar zaman ayırdığınızla ilgili bir durumdur. Gündelik hayatın koşturmacası içinde aslında ne kadar aynaya baktığımız ve kendimizle ne kadar ilgilenebildiğimiz ortada, bunu en yakından pandemide  ev kısıtlamalarının olduğu dönemde hepimiz hissettik sanırım. Ev kısıtlamaları olduğu dönemde kendimize dönebildik ve aslında kendimizi nasıl daha fazla mutlu edebiliriz noktasına oldukça odaklandık. Birçoğu yüzü, vücudu, kişilik özellikleri ile ilgilendi. Kimisi kendine katmak istediği yeni özellikler, hobiler kattı kimi de yüzünde değiştirmeyi düşündüğü bölgeleriyle daha yakından ilgilendi ve karar verdi, çünkü karar verebilmek için daha çok vakit vardı. 

Aslında sağlığın ne kadar önemli olduğunu hepimiz daha çok fark ettik. Nefes alabilmenin önemini daha çok kavradık. Nefes…hayatın başlangıcı, solunumun başlangıcı, koku almanın başlangıcı, yemekten zevk almanın başlangıcı … saymakla bitmez aslında, burnun ne kadar önemli bir organ olduğunu anlatmak uzun bir yazı olur. 

Burun, iç dünyamıza giriş kapısı benim gözümde… Bunun branşımla alakalı olduğunu düşünmeyin, kesinlikle değil. Hayat nefes ile başlar, doğru nefes de burunla başlar. Burunda fonksiyonel problemi olanlar çok iyi bilir, burundan nefes alınamadığında ne kadar yorgun, bitkin olur ve yaşam kalitemiz ne kadar düşer. Bunu hepimiz geçirdiğimiz en küçük bir üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında hissederiz. Ne yemeklerin kokusunu ne de tadını alabiliriz o dönemde, uykumuz bile sağlıksız ve yetersiz kalır. Bunun sürekli olduğunu düşünün, işte fonksiyonel burun problemleri de böyledir, sürekli solunum zorluğu yaşarsınız ve fakat bunu normal zannedersiniz. Ancak bir ameliyat ile düzelme sağlandığında doğru nefes almak ne demekmiş fark edersiniz. 

Fonksiyonel burun problemleri, bazen sadece burun içi ile ilgili olabildiği gibi bazen de burun dış çatısındaki bozukluklardan da kaynaklanır ve bazen de her iki problem birliktedir.  İşte böyle durumlarda biz kulak burun boğaz uzmanları sizin bu probleminize çözüm bulan kişi oluruz. 

Hekimlik pratiğimde hastalarımın çoğunda her iki problemin birlikte olduğunu gözlemledim. Ama tabi ki arada sadece estetik kaygıları olan ve burnunda solunum problemi olmayan; sadece solunum problemi olan ve fakat estetik hiçbir sıkıntısı olmayan hastalar da oldukça çok. 

Hem fonksiyonel problem hem estetik kaygı birlikte ise burada her iki sorunun tek bir ameliyatta çözülmesi, ameliyat sonrası dönemde hastalar için çok önemli bir durumdur. Estetik kaygı ile yaptırdığı ameliyattan sonra solunum problemi yaşayan bir burunla hayata devam etmek, hastada ciddi bir pişmanlık yaratacaktır. Aslında keyifle girdiği ameliyat, yaşam kalitesinde bir düşüşe neden olacaktır.  Bu sorunu çözmek ameliyat öncesi muayenenin detaylı bir şekilde yapılması ile olur. Burun sadece estetik bir organ değildir ve bu asla unutulmamalıdır. Bu sanırım güzellik kavramı açısından da önemli bir durum, çünkü güzellik sadece gözle algılanabilen bir durum değildir aynı zamanda tüm duyularımıza hitap edebilmesi gerekir. 

Sonuç olarak; estetik burun ameliyatı olmayı düşünen değerli hastalarımızdan ricam, acele karar vermemeleri ve ameliyat olacakları hekimle yüz yüze iletişime geçip birebir o hekime muayene olmalarıdır.  

İyi nefes alan, hayatı sizin için daha keyifli, kaliteli hale getiren, güzel ve fonksiyonel burunlara sahip olmanız dileğiyle…

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu