Kalça Kireçlenmesi ve Tedavisi

Kalça Kireçlenmesi

Kalça eklemi kireçlenmesi, 65 yaş üstü bireylerin % 4 ‘ünde görülen, ilerlediği takdirde sakat bırakabilen değerli bir sıhhat problemidir. Kalça kireçlenmesi en çok görülen kalça ağrısı sebebidir. Yaşandığı periyotta farkına varılmayıp tedavi edilmeyen kalça çıkıkları ya da çok sorun yaratmadığı için belirti vermeden gözden kaçan kalça eklemindeki yapısal bozukluklar ileri yaşlarda kalça kireçlenmesine (koksartroza) yer hazırlar.

Kireçlenmeye sebep en sık nedenler:

Yaş ;En kıymetli ve en sık gördüğümüz sebep yaşlanmadır.

Travma;Kalça üzerine düşme ya da gibisi travmalardan yıllar sonra o taraf kalça ekleminde bozulma, yani kireçlenme gelişebilir.

Doğuştan ya da sonradan gelişen kalça çıkıkları ;Kalça kemiğinin tam olarak yuvasında olmaması ya da vakitle yuvasından çıkması nedeniyle kalça çıkıkları oluşabilir. Vaktinde tedavi edilmez ise öncelikle ve ekseriyetle çıkık olan tarafta ; sonrasında ise sağlam tarafta da kireçlenme gelişebilmektedir.

Bölgesel kemik erimesi ( Avazküler Nekroz ) ;Bazı hastalarda kortizon kullanmaya bağlı , kimilerinde ise nedeni tam anlaşılamayan sebeplerden ötürü kalça eklem kemiğinde erime olabilmektedir. Bu erime ilerlediği takdirde eklemde bozulmaya neden olur.

Kalça Kireçlenmesi Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar

Kalça eklemi kireçlenmesi genelde 60 yaşından sonra görülse de bilhassa doğumsal kalça çıkığı ve çocukluk çağında geçirilen kalça eklemi hastalıkları sonrasında çok erken yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Kalça Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kalça eklemi kireçlenmesinin en kıymetli belirtisi ağrı ve kalça eklem hareketlerinde kısıtlanmadır. Ağrı bilhassa kasık bölgesinde hissedilir ve dize yanlışsız yayılan stilde kendini gösterir.

Kalça Eklemi Kireçlenmesinin Tanısı Nasıl Konur?

Hastanın şikayetlerinin kalça ekleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığının anlaşılması için öncelikle dikkatli bir muayene gereklidir. Akabinde çoklukla röntgen sineması çektirilerek teşhis konulur. Birtakım özel durumlarda manyetik rezonans (MR) ve bilgisayaralı tomografi incelemesi gerekebilir.

Kalça eklem kireçlenmesi tedavisinde uygulanan cerrahi dışı yollar :

Baston kullanarak yükü azaltma:Baston kullanımı durumunda kireçlenmiş kalça daha az yük alacağından ağrı şikayetinin daha az olması mantığı ile uygulanan bir tedavi yoludur.

Fizik Tedavi ve antrenman:Temel mantık kalça etrafı kasların kuvvetlendirilerek ağrının azaltılması konusunda yarar sağlamasıdır.

KORTİZON (Kalça eklemi enjeksiyonu):Kortizon ve türevleri ile uygulanan bir tedavi metodudur, bu cins bir tedavi planlandığında ilgili enjeksiyon kesinlikle ortopedi uzmanınca skopi görüntüleme formülü ile birlikte gerçekleştirilmeli ve kortizonun oluşabilecek yan tesirlerinden ötürü uygulanacak bölgeye titizlikle uygulanmalıdır. Yılda ikiden fazla uygulanması önerilmemektedir.

PRP (Kalça eklemi enjeksiyonu) :Temel mantık trombosit açısından güçlü plazma, yahut otolog şartlandırılmış plazma (ACP) sayesinde kıkırdağı, tendonları, ligamentleri, kasları ve hatta kemiğini onarmak için kanın doğal düzgünleştirici özelliklerinden faydalanmaktır. Uygulama Hastanın kendine ilişkin kandan hazırlandığı için yan tesiri bulunmamaktadır. Uygulama birer hafta orta ile en az iki seans olmak üzere hastanın ağrı şikayetlerine nazaran 3 yada 5 kez uygulanarak gerçekleştirilir. Yanlışsız teşhis ve titiz uygulama ile kalça ağrılarının tedavisinde çok başarılı ve net sonuçlar görülür.

Radyofrenaks Uygulamaları:Kalça Ekleminin sonlarına yönelik radyofrekans ile hudut yakma tedavisidir. Böylelikle kalça eklemi kaynaklı ağrı hissi olmayacaktır.

SODYUM HYALURİNAT (Kalça eklemi enjeksiyonu) :Sodyum Hyalurinat (halk ortasında bilinen ismiyle horoz ibiği) iğneleri bilhassa kalça kireçlenmelerinde uygulanabilinecek bir tedavi tekniği olmakla birlikte uygulanacak hasta seçimi ve teşhisi tedavinin muvaffakiyetinde değeri büyüktür. Yılda bir kereden fazla uygulama önerilmemektedir.

Kalça eklem kireçlenmesi tedavisinde uygulanan cerrahi usuller :

Kalça Protezi uygulaması:Kalça eklem protezi, bozuk eklem yüzeyinin yapay malzemelerle değiştirilerek ekleme tekrar işlev ile stabilite kazandırılmasını ve mevcut ağrıların ortadan kaldırılmasını sağlayan ortopedik cerrahi bir süreçtir.

Genellikle orta yaşın üzerinde olan şahıslarda karşılaşılan kalça kireçlenmesi vakitle büyüyerek sorun haline geleceği için gerekli muayeneler ve tedavilerin yapılması gerekmektedir.

Eğer sizlerde bu üzere problemlerden kuşku duyuyorsanız muhakkak vakit kaybetmeden hekiminize görünmelisiniz.

Başa dön tuşu