Bademcik Ameliyatı

Bademcikler ağız içinde iki taraflı bulunan ve mikroplara karşı lokal savunma hücreleri üreten dokulardır. Ancak sık sık iltihaplandığında ve boyutları arttığında çeşitli problemlere neden olabilirler. Tıkayıcı boyuta ulaşan bademcikler çocuklarda uykuda nefes durması (uyku apnesi), horlama, ağız kokusu, agresyon, okul muvaffakiyetinde azalma, büyüme geriliğine yol açabilmektedir. Sık iltihaplanan bademcikler ise büyüme geriliği, böbrek, kalp, eklemleri etkileyen kronik hastalıklara neden olabilmektedir. Sık iltihaplanmadan kastettiğimiz son bir yılda 7 kere yahut son iki yılda yıl başına 5’er kere yahut son üç yılda yıl başına 3’er sefer yada daha sık ateşli bademcik iltihaplanmasıdır. Ayrıyeten bademcik etrafında abse gelişimi de ameliyat gerektiren bir durumdur.

Bademcik ameliyatı ne vakit yapılır?

Bademcik ameliyatı zarurî haller dışında 3 yaşından evvel önerilmez. Ancak teneffüs yolunu ileri derecede tıkayan ve apne (solunum durması) olan çocuklarda 3 yaş altına inilebilir. Enfeksiyonların ve geniz eti – bademcik büyümelerinin en sık gözlendiği yaş aralığı 3 – 9 yaş ortasıdır. 9 yaşından sonra geniz eti ve bademciklerin boyutları küçülmeye başlar. Erişkin yaş kümesinde ise apnesi bademcik büyümesine bağlı olan, sık sık enfeksiyon geçiren ve bademcik taşına bağlı ağız kokusu olan hastalarda bademcik ameliyatı yapılabilir.

Ameliyat nasıl yapılır?

Bademcik ameliyatı genel anestezi altında yani büsbütün uyutularak yapılır.

Hastanede ne kadar kalınır? Güzelleşme müddeti nedir?

Sabah yapılan operasyonlarda akşamüzeri meskene gidilir.

Ameliyat sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Ameliyattan 4 saat sonra soğuk, ılık ve yumuşak besinler ile beslenmeye başlanır. Dondurma, muhallebi, ılık çorba, püre ve asitsiz meyve suları tercih edilebilir.

Bademciklerin alınması bedende savunma eksikliği yaratır mı?

Hayır yaratmaz. Bademcikler ile tıpkı misyonu yapan diğer lenfoid organlar da vardır.

Bu ameliyat için en uygun vakit nedir?

Herhangi bir mevsim yoktur. Her vakit yapılabilir.

Bademcik küçültme ameliyatı nedir?

Sık sık iltihaplanmayan, temel olarak bademcik büyümesine bağlı sorunları olan hastalarda bademciklere küçültme yolu uygulanabilir. Bu hastalarda bademciklerin çok büyük olmasına bağlı nefes alma zahmeti, uykuda soluk kesilmesi (apne) ve yutma zahmeti üzere problemler görülebilir. Bademcikteki büyümeye çoklukla geniz etindeki büyüme de eşlik eder. Bu ameliyat tıpkı bademcik alınması üzere genel anestezi altında yapılan cerrahi bir müdahaledir. Bu operasyonda bademcikler büsbütün alınmaz. Değişik teknikler kullanılarak bademciklerin fazlası alınır ve yaklaşık %20-25 lik bir kısmı bırakılır. Ameliyat sonrası kanama ve ağrı bademciğin büsbütün alındığı ameliyata göre daha azdır. Bırakılan bademcik dokusu bir müddet sonra biraz büyüyerek bedeni muhafaza vazifesine devam eder. Sık bademcik iltihabı nedeniyle bademcik küçültme ameliyatı uygulanmaz, bu durumda bademciklerin tamamı alınmalıdır.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu