BOTOKS

BOTOKS

Deri yaşlanmasının en kıymetli klinik bulgusu kırışıklıktır. Deride vakit içerisinde dermal kollajen, hyaluronik asit ve elastin azalmasına bağlı hacim kaybı ve doğal deri incelmesi görülür.Bu süreci güneş maruziyeti ve sigara hızlandırır. Ayrıyeten yüz kaslarının kasılmasıda görünür çizgi ve kırışıklıkların oluşumuna katkıda bulunur. Başlangıçta çizgi ve kırışıklıklar kızma ve gülme üzere faal yüz tabirleri sırasında görülür iken, vakitle dinlenme halinde de görünür hale geçerler.

BOTOX NEDİR? NASIL TESİR EDER?

Clostridium Botulinum isimli bir bakteriden elde edilen nörotoksin denilen bir proteindir. Maksat kaslara uygulandığında kas-sinir bileşkesine tesir eder ve kas kasılmalarında süreksiz azalmalara neden olur. Bu biçimde tedavi edilen alanda kırışıklıklar düzelir.

ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Botoksun tesiri yapıldıktan sonra 3. günde başlamakta, yaklaşık 10. günde tesiri oturmakta ve kişinin yaşı ve yapılan bölgeye bağlı olarak yaklaşık 4-6 ay sürmektedir.

KİMLERE YAPILABİLİR?

Hamile ve emzire bayanlara botoks uygulaması yapılmaz. Nöromüsküler rahatsızlıkları yahut kanama sorunları olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede cilt hastalığı olan bireylere de botoks uygulanmaz.

HANGİ YAŞTA YAPTIRMALI?

Bu husus bireye bağlıdır. Mimiklere bağlı kırışıklıklar ekseriyetle 30’lu yaşlarda ortaya çıktığından bu yaşlarda yapılmaya başlanması önerilsede kimi mimiklerini çok ağır kullanan ve buna bağlı kırışıklıkları erken ortaya çıkan şahıslarda 20’li yaşlarda da yapılabilir.

RİSKLERİ NELERDİR?

Botox uygulamasının yan tesiri yok denecek kadar az ve geçicidir. Hafif bir baş ağrısı, birkaç günde uygunlaşan ve makyajla kapatılabilen morarma olabilir. Kusurlu uygulamaya bağlı olarak botoks ilacı, göz kapağına yakın bir noktaya gerçek kayarsa, üst göz kapağının süreksiz olarak aşağıya sarkması üzere bir durum ortaya çıkabilir. Lakin bu çok az olarak görülen bir yan tesirdir.

UYGULAMA SONRASI NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

  • Hastalar uygulama sonrası çabucak olağan iş hayatına dönebilirler.
  • Işlem sonrası yaklaşık 6 saat sigara içilmemesi, alkol alınmaması, makyaj uygulaması yapılmaması gerekir.
  • Uygulamadan sonra 24 saat yorucu fizikî aktivitede bulunulmaması, cilt bakımı ve yüz masajı yapılmaması ve kuaför gidilmemesi gerekir.
  • Uygulama gününden 3 gün sonrasına kadar sauna,hamam ve havuza girilmemesi gerekir

NE SIKLIKTA YAPILMASI GEREKMEKTEDİR?

Botoxun tesiri yaklaşık 3-4 aydır. Tertipli uygulamalar sonucunda bu tesir 6 aya kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle yılda yaklaşık 2 sefer uygulanması tavsiye edilir.

Başa dön tuşu