Elektrokardiyografi

Kalbin elektriksel aktivitesinin cilde yerleştirilen elektrotlar aracılığı ile kağıt üzerine yazdırılması sürecine elektrokardiyografi veyahut kısaca EKG denir. EKG’nin elde edilebilmesi için hastanın el ve ayak bileklerine ikişer adet ve göğsünün üzerine altı adet olmak üzere standart EKG’de toplamda 10 adet elektrot yapıştırılmaktadır. Elektrotlar yapıştırılmadan evvel bu bölgelere jel veya alkolle ıslatılan pamuk yavaşça sürülür. Bu elektrotlar kalbin elektriki aktivitesini kağıt üzerinde biçime dönüştürebilecek olan aygıtlara kablolar ile bağlanır. Bu aygıtlara EKG aygıtı ismi verilmektedir. Bu aygıtlar çeşitli büyüklüklerde olup çarçabuk taşınabilmekte ve heryerde çekim yapılabilmektedir. Kağıt üzerinde rapor kısmı bulunmakta ve burada birtakım tahlil kodları yeralmaktadır lakin bunlar birden fazla vakit geçerli değildir. Yaklaşık 20 saniye üzere kısa bir müddette elde olunan EKG raporu veyahut çıktısı kesinlikle hastanın tabibi tarafından yorumlanmalıdır. Süreç sırasında çocuğun yahut bebeğin kısa bir mühlet hareket etmeden yahut ettirilmeden beklemesi kafidir. Şayet bebek veya çocuk hareketsiz duramadı ise çekim tek tuşla çabucak çarçabuk tekrarlanabilmektedir. Çekim sırasında çocuğunuzun canı asla yanmaz, ağrı duymaz ve elektrotlar çıkarıldıktan sonra hiçbir halde sürece ilişkin iz kalmaz.

Elektrokardiyografi ile neler anlaşılabilir?

Düzgün ve gerçek bir halde çekilen EKG ile kalpteki yapısal ve doğumsal meseleler (kalbin yeri, pozisyonu, büyüklüğü, deliklerin varlığı, kapak ve damarsal sıkıntılar, odacık sorunları, kalp kasına ilişkin sorunlar), metabolik, hormonal ve kimi kalıtsal hastalıklar, kalp kasına yahut zarına ilişkin problemler, kalbi besleyen damarlara ilişkin tıkanıklıkların yeri, kimi sistemik hastalıklar ve enfeksiyonlar, bedendeki iyon istikrarına ilişkin değerli sorunlar, kullanılan ilaçların yan tesirlerine ilişkin kalpte olan etkilenmeler ve genetik ritim bozukluklarına ilişkin değerli ipuçlarına ilişkin bilgiler elde edilebilir. Yalnızca kağıt EKG kıymetlendirilerek bile teşhis konulabilen birçok klinik durum ve hastalık mevcuttur.

Her çocuğa EKG çekilmeli midir?

Göğüs ağrısı, çarpıntı, bayılma, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, çabuk yorulma, nefes darlığı üzere şikayeti olan çocuklarda, çocuğun muayenesinde kalbe ilişkin patolojik bir bulgunun varlığında, çekilen akciğer röntgenlerinde kimi bulguların varlığında, birtakım enfeksiyonlar ve sistemik hastalıkların seyrinde, uzun süren ateşli durumlarda, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için ilaç kullanımında, tertipli olarak rastgele bir branşla ilgilenen ve spor yapmakta olan çocuklarda, ailesinde (annesinde, babasında, kardeşlerinde, başka yakın akrabalarında) ritim bozukluğu, kalp aygıtı yahut kalp pili takılma hikayesi olan, bilhassa 50 yaş altında nedensiz yere vefatlar olan, anjiyo ile kalpte yakılma yahut dondurulma süreci uygulanan yahut kalp ameliyatı hikayesi olan çocuklarda birinci kıymetlendirme sırasında kesinlikle EKG çekilmelidir.

Elektrokardiyografi bulguları yaşa nazaran değişkenlik gösterir mi?

Normal bebek ve çocuk EKG’si olağan yetişkin EKG’sinden hayli farklıdır. Yenidoğanlarda kalbin sağ karıncığına ilişkin bulgular daha besbelli iken bunlar 3 yaşına gerçek sol karıncık baskınlığına ilişkin bulgular ile yer değiştirirler. Yaşla birlikte daha birçok değişim gerçekleşmekte olup EKG’deki yaşla ilgili değişiklikler yaş ile ilgili anatomik farklılıkları direkt yansıtmaktadır.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu