Sabah Uyanmakta Güçlük Çekiyorsanız Dikkat!

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, “Güne zinde başlayabilmek, sağlam konsantrasyona sahip olabilmek ve çeşitli hastalıklara yakalanmamak için uygun bir uyku büyük kıymet taşır. Lakin uyku apnesi hayatı kabusa çevirebiliyor. Uykuda horlamak büyük bir sorun, horlayan kişi farkında olmadığı için onunla tıpkı odada uyuyan şahıslar rahatsız olur. Hatta tıpkı odayla kalmaz birebir konut ve hatta komşular dahi horlamadan rahatsız olabilir” dedi.

Horlamanın, ses çıkararak toplumsal ortamları ve aile hayatını olumsuz etkilediğini söz eden Dr. Yıldırım, “Ancak bir de bunun görünmeyen tarafı var. Horlamaya eşlik eden nefes kesilmesi kişinin sıhhatini önemli biçimde tesirler. Biz buna uyku apnesidiyoruz yani uykuda nefesin durması, kesilmesi hali. Uykuda nefes kesildiğinde bedenin oksijen gereksinimi karşılanmaz ve bilhassa kalp – beyin üzere kıymetli organlar birinci olarak etkilenir. Bu organların dışında hormon yapısı bozulur kan damarları etkilenir kan basıncı artar. Uyku apnesi olan bireylerin gün içindeki belirtileri şunlardır; Sabah kalkmakta zorlanır, unutkanlık olur, çabuk sonlanır, gün içerisinde daima uykuya meyil olur, oturduğu yerde, koltukta, direksiyon başında, işyerinde uyuya kalır, çok terler, kilo alır. Uyku apnesini bilhassa; burun tıkanıklığı, burun etleri, geniz eti, yumuşak damakta sarkma, bademcikler de büyüme, lisan kökünde büyüme, çenenin geride olması, kısa boyunlu olma ve kilolu olma artırır” diye konuştu.

Uyku apnesinin tedavisinde öncelikle; kilolu olanların zayıflaması gerektiğini kaydeden Dr. Yıldırım, “Burun tıkanıklığı olanlar burun operasyonu olmalı, yumuşak damakta-küçük lisanda sarkma olanlar bunlar kısaltılmalı ve düzeltilmeli, lisan kökünde büyüme, çenede kayma düzeltilmelidir. Uyku apnesinin multidisipliner olarak bir takım içerisinde kıymetlendirilmesi gerekir. Yanlışsız teşhis ve tedavi konabilmesi için öncelikle uyku testi yapılmalıdır. Ayrıntılı bir Kulak Burun Boğaz muayenesi olunmalıdır” açıklamalarında bulundu.

Başa dön tuşu