Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti), burnun biçim bozukluğunun düzeltildiği cerrahi bir süreçtir. Burun içerisinde bulunan ve nefes almaya pürüz olan kemik eğriliklerinin ameliyat edilerek düzeltilmesi mümkündür. Rinoplasti genelde burun küçültmek için yapılsa da bazen burun büyütmek içinde yapılmaktadır.

Rinoplasti estetik alanında en sık yapılan cerrahi operasyonlardandır. Burun estetiği ismi verilen bu süreçte hastanın rahat nefes alıp vermesini engelleyen kemik/kıkırdak eğrilikleri deviasyon ameliyatı ile düzeltilmektedir. Rinoplasti ameliyatındaki hedef yüz sınırlarına uygun doğal ve düzgün bir burun yapmaktır. Burun estetiğinde ameliyat izlerinin belirli olmaması değer arz etmektedir.

18 yaşını doldurmuş hastalar burun estetiği ameliyatı için uygun şahıslar olarak kabul edilmektedir.

Rinoplastiye (Burun Estetiğine) Kimler Muhtaçlık Duyar?

  • Burnunu küçültmek isteyenler

  • Burnunu büyütmek isteyenler

  • Burun eğriliği olanlar

  • Burun ucunun kaldırılmasını isteyenler

  • Burun kemiğinin alınmasını isteyenler

  • Burnun var olan estetik görünümünden şad olmayanlar

  • Burnu kırılanlar

burun estetiğine başvurmaktadır.

Doktor Seçimi

Estetik ameliyatlarının en zorlarından biri rinoplasti ameliyatıdır. Burun yüzün ortasında yer almasının yanı sıra düzgün ameliyat edilip hal verilemezse kozmetik sıkıntılarla birlikte işlevsel problemlere da eşlik edecektir.

Doktor ve hastanın operasyon öncesi bağlantıları uygun olmalıdır. Hasta ameliyat ile ilgili isteklerini eksiksiz bir biçimde cerrahına bildirmeli, cerrahı hastasının isteklerinin gerçekçi olup olmadığını, bu isteklerinin ne kadarını karşılayacağını hastaya açıkça belirtmelidir.

Rinoplastide Kullanılan Yöntemler

Rinoplasti (Burun Estetiği) ameliyatında 2 metot kullanılmaktadır.

  1. Kapalı Burun Ameliyatı 

Operasyon sırasında doğabilecek komplikasyonlardan korkan ya da ameliyat izi kalmamasını isteyen bireylerin çoklukla tercih ettiği bir sistemdir. 

Kapalı burun ameliyatları iki farklı prosedürle yapılmaktadır. Birincisi; operasyona başlarken burnun ucundaki kıkırdak dokular görülmeksizin, burun kenar kıkırdağının üst kısmından 3-5 mm’lik bir kesim çıkarılır. Cerrahi müdahale ile burnun kemerli kısmı alınır ve burun kemiği küçültülür. Kapalı burun ameliyatı süreci genelde bir ile iki saatte sürmektedir. Açık burun ameliyatına oranla ameliyat yerinin güzelleşmesi ve ameliyat sonucunun olumlu olması daha yüksektir. Bu ameliyatta enfeksiyon riski ve dikiş izleri daha az görülmektedir. Lakin öteki yola nazaran de tesiri daha düşüktür.

İkinci prosedürde ise; burun ucu kıkırdakları burun delikleri içerisinde doğrultulmaktadır. Bu süreçte burun kemeri açık operasyonla alınmaktadır. Bu operasyon güç üzere gözükse de hastanın burnu ve burnun kıkırdak yapısı göründüğü için operasyon bitmeden buruna müdahale edilebilmekte ve değişiklikler yapılabilmektedir.

Yapılan ameliyatların %95’i kapalı burun ameliyatı metodu ile dışarıdan hiçbir kesi olmadan yapılmaktadır.

  1. Açık Burun Ameliyatı

Bu prosedür, burun alt ucundan yaklaşık 0,5 cm’lik küçük cilt kesesi ile cilt kaldırılarak, kıkırdak ve kemik iskeletin büsbütün ortaya konması ile uygulanmaktadır. Bu prosedürle burun içerisine çok rahat ulaşılmakta ve istenilen ameliyat tekniği yapılmaktadır. 

Rinoplasti Ameliyatı Süreci ve Sonrası

Rinoplasti operasyonu 1-2 saat sürmektedir. 

Ameliyattan sonraki birinci 24 saat içinde hasta yüzünde şişlik, burnunda ve başında yük hissedebilirsiniz. Bu üzere durumlara karşılık tabip ağrı kesici ilaç vermektedir. Hastanın göz etrafında morluklar ve şişlikler birinci 1-2 gün içinde artacaktır.  Burun ve göz etrafına soğuk bir şey uygulanması şişliklerin azalmasını ve hastanın daha uygun hissetmesini sağlayacaktır. Şişlikler ve morluklar ikinci haftada büsbütün geçecektir. Burundaki şişlik ise hekimin ve hastanın dışında kimsenin fark etmeyeceği formda birkaç ay daha sürecektir. Ameliyat sonrası birkaç gün az ölçüde kanama ve birkaç hafta burun tıkanıklığı görülmektedir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu