SİNÜZİT HAKKINDA MERAK EDİLENLER

SİNÜZİT HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Sinüzit neden kış aylarında sık oluyor ?

Çünkü kış aylarında daha sık nezle, grip oluruz. Burun ve genizdeki iltihap yakın komşulukta olduğu sinüslere çabuk yayılır.

Sinüzit tam olarak nedir, belirtileri neler ?

“Sinüzit ,yüz kemiklerinin ortasına yerleşmiş içi hava dolu boşlukların – sinüslerin- iltihabı demektir. Sıklıkla soğuk algınlığı sonrasında gelişir. Alın, ense yahut yüzde görülen baş ağrılarına yol açabilir. Koyu yeşil renkli geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku ve tat alma bozukluğu eşlik edebilir.

Peki küçük bir çocukta sinüziti nasıl anlayacağız? Kesinlikle sinema mi çektirmek gerekiyor ?

Çocuklarda gereksinim olmadığı sürece sinema çektirmeyi önermiyoruz. Elbette küçük çocuklar baş ağrısını direkt söyleyemezler ancak davranışlarıyla bunu gösterebilirler. Başını tutma, yanaklarını ovalama, saçını çekme üzere alışık olmadığınız mizaç değişikliklerini anne babaların dikkate almaları gerekir. Geniz akıntısını sıklıkla yuttukları için bulantı kusma olabilir, makûs bir ağız kokusu da birden fazla vakit mevcuttur.

İlaç tedavisine karşın tekrarlayan sinüzitin sebebi ne olabilir ?

Sık sık sinüzit geçiriyorsanız burun içinde kesinlikle anatomik bir sorun vardır. Kemik eğriliği, burun eti büyümesi, polipler sinüzit oluşumunu kolaylaştırır. Alerjisi olanlar ve sigara tiryakileri de risk altındadır. Natürel bunların dışında öteki sebepler de olabilir, o vakit spesifik olarak araştırmak gerekebilir kişiyi.

Başka sebepler derken ?

Mesela diş implantları. Son yıllarda diş implantların yaygınlaşmasıyla birlikte diş kökenli sinüzite daha sık rastlamaya başladık. Üst çeneye implant takılırken sinüs duvarı zedelenebilinir, enfeksiyona meyilli hale gelebilir sinüs boşluğu, şayet bu durumun farkına varılmazsa kişi tekrarlayan sinüzit atakları geçirebilir.

Tanıyı her tabip koyabilir mi ? yoksa Kulak Burun Boğaz uzmanına mı gitmek gerekir ?

Aslında siz kendiniz bile sinüzit teşhisini koyabilirsiniz. 10 günden fazla süren burun akıntınız, baş ağrınız varsa sinüzit olduğunuzu düşünebilirsiniz. Lakin yanlışsız tedavi için kesinlikle Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekir. Burun ve sinüsleri açılı endoskoplarla kıymetlendirmek hayli önemli. Unutmayın ki, yetersiz tedaviler kronik sinüzite yol açabiliyor, bu durumda cerrahi kural oluyor.

Tedavide neler yapıyorsunuz ?

Öncelikle antibiyotik tedavisi uyguluyoruz. Ayrıyeten burun içindeki ödemi ve akıntıyı azaltacak ilaçları da verebiliyoruz, burun içindeki akıntının tertipli temizlenmesi değerli. Sigara dumanından uzak durmak düzgünleşme müddetini kısaltır.

Peki tedaviye karşın baş ağrısı geçmedi ve her geçen gün daha berbata gittik diyelim, nasıl bir süreç bizi bekliyor ?

İlaç tedavisinden yarar görmeyen ve 12 haftadan uzun süren sinüzit cerrahi müdahaleyi gerektirir. Burun içinde deviasyon, polip ya da konka şişmesi üzere yapısal problemlerde birebir seansta kesinlikle halledilmelidir.

Sinüzit Ameliyatları hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

Genellikle genel anestezi altında vakit zaman da lokal anestezi ile endoskopik sinüzit ameliyatını yapıyoruz. Sinüslerin burna açılan kanallarını tıkayan polipler ve öteki yapısal sıkıntılar düzeltilerek doğal genişlik sağlanmaktadır. Balon üzere şişirilen bir kateter yardımı ile de ameliyat yapılmaktadır. Uygun olaylarda epeyce yüz güldürücüdür. Hastalar ekseriyetle tıpkı gün taburcu edilmektedir. İşe dönüş müddeti 2-7 gün ortasında değişir.

Önlem alınmazsa sinüzit ne üzere rahatsızlıklara yol açabilir ?

Yetersiz tedavinin en değerli komplikasyonu gözle ilgilidir. İltihap göz küresine yayılırsa göz etrafında ağrı, kızarıklık, şişlik oluşur, şayet bu durum atlanırsa körlüğe kadar gidebilir.Acil ameliyat gerekebilir. Menenjit de ölümcül olabilen bir komplikasyondur. Günümüzde en sık görülen baş içi komplikasyon ise beyin zarı altında iltihap oluşmasıdır.

Sinüzitten korunmak için neler önerirsiniz bizlere ?

– Öncelikle kendinizi soğuktan koruyun, soğuk havalarda bere takın, ıslak saçla dışarıya çıkmayın,hava akımına maruz kalmayın.

– Uzamış grip ve nezle durumunda kesinlikle tabip denetimine gidin

– Gribal enfeksiyon durumunda burnunuzu açık tutmak için lavaj yapın. Okyanus suları kullanılabilir. Kaynatılıp soğutulmuş bir bardak suyun içine, bir çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karbonat atın karıştırın, hazırladığınız karışım ile de burun paklığı yapılabilir.

– Alerjiniz varsa tedavisini yaptırın, sigaradan uzak durun

– Bilhassa kışın beslenmenize dikkat edin

– Burun kemik eğriliği, burun eti büyümesi ve polip üzere yapısal problemler olup olmadığını anlamak için KBB muayenesi olun.

Başa dön tuşu