Burun Estetiği – Burun Estetiği | kbbhastaliklar.com

Burun Estetiği (Rinoplasti), burnun şekil bozukluğunun düzeltildiği cerrahi bir işlemdir. Burun içerisinde bulunan ve nefes almaya engel olan kemik eğriliklerinin ameliyat edilerek düzeltilmesi mümkündür. Rinoplasti genelde burun küçültmek için yapılsa da bazen burun büyütmek içinde yapılmaktadır.

Rinoplasti estetik alanında en sık yapılan cerrahi operasyonlardandır. Burun estetiği adı verilen bu işlemde hastanın rahat nefes alıp vermesini engelleyen kemik/kıkırdak eğrilikleri deviasyon ameliyatı ile düzeltilmektedir. Rinoplasti ameliyatındaki amaç yüz hatlarına uygun doğal ve düzgün bir burun yapmaktır. Burun estetiğinde ameliyat izlerinin belli olmaması önem arz etmektedir.

18 yaşını doldurmuş hastalar burun estetiği ameliyatı için uygun kişiler olarak kabul edilmektedir.

Rinoplastiye (Burun Estetiğine) Kimler İhtiyaç Duyar?

  • Burnunu küçültmek isteyenler

  • Burnunu büyütmek isteyenler

  • Burun eğriliği olanlar

  • Burun ucunun kaldırılmasını isteyenler

  • Burun kemiğinin alınmasını isteyenler

  • Burnun var olan estetik görünümünden memnun olmayanlar

  • Burnu kırılanlar

burun estetiğine başvurmaktadır.

Doktor Seçimi

Estetik ameliyatlarının en zorlarından biri rinoplasti ameliyatıdır. Burun yüzün ortasında yer almasının yanı sıra düzgün ameliyat edilip şekil verilemezse kozmetik sorunlarla birlikte fonksiyonel sorunlara da eşlik edecektir.

Doktor ve hastanın operasyon öncesi iletişimleri iyi olmalıdır. Hasta ameliyat ile ilgili isteklerini eksiksiz bir şekilde cerrahına bildirmeli, cerrahı hastasının isteklerinin gerçekçi olup olmadığını, bu isteklerinin ne kadarını karşılayacağını hastaya açıkça belirtmelidir.

 

Rinoplastide Kullanılan Yöntemler

Rinoplasti (Burun Estetiği) ameliyatında 2 yöntem kullanılmaktadır.

  1. Kapalı Burun Ameliyatı 

Operasyon sırasında doğabilecek komplikasyonlardan korkan ya da ameliyat izi kalmamasını isteyen kişilerin genellikle tercih ettiği bir yöntemdir. 

Kapalı burun ameliyatları iki farklı yöntemle yapılmaktadır. Birincisi; operasyona başlarken burnun ucundaki kıkırdak dokular görülmeksizin, burun kenar kıkırdağının üst kısmından 3-5 mm’lik bir parça çıkarılır. Cerrahi müdahale ile burnun kemerli kısmı alınır ve burun kemiği küçültülür. Kapalı burun ameliyatı işlemi genelde bir ile iki saatte sürmektedir. Açık burun ameliyatına oranla ameliyat yerinin iyileşmesi ve ameliyat sonucunun olumlu olması daha yüksektir. Bu ameliyatta enfeksiyon riski ve dikiş izleri daha az görülmektedir. Ancak diğer yönteme göre de etkisi daha düşüktür.

İkinci yöntemde ise; burun ucu kıkırdakları burun delikleri içerisinde doğrultulmaktadır. Bu işlemde burun kemeri açık operasyonla alınmaktadır. Bu operasyon zor gibi gözükse de hastanın burnu ve burnun kıkırdak yapısı göründüğü için operasyon bitmeden buruna müdahale edilebilmekte ve değişiklikler yapılabilmektedir.

Yapılan ameliyatların %95’i kapalı burun ameliyatı yöntemi ile dışarıdan hiçbir kesi olmadan yapılmaktadır.

  1. Açık Burun Ameliyatı

Bu yöntem, burun alt ucundan yaklaşık 0,5 cm’lik küçük cilt kesesi ile cilt kaldırılarak, kıkırdak ve kemik iskeletin tamamen ortaya konması ile uygulanmaktadır. Bu yöntemle burun içerisine çok rahat ulaşılmakta ve istenilen ameliyat tekniği yapılmaktadır. 

Rinoplasti Ameliyatı Süreci ve Sonrası

Rinoplasti operasyonu 1-2 saat sürmektedir. 

Ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde hasta yüzünde şişlik, burnunda ve başında ağırlık hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlara karşılık doktor ağrı kesici ilaç vermektedir. Hastanın göz çevresinde morluklar ve şişlikler ilk 1-2 gün içinde artacaktır.  Burun ve göz çevresine soğuk bir şey uygulanması şişliklerin azalmasını ve hastanın daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Şişlikler ve morluklar ikinci haftada tamamen geçecektir. Burundaki şişlik ise doktorun ve hastanın dışında kimsenin fark etmeyeceği şekilde birkaç ay daha sürecektir. Ameliyat sonrası birkaç gün az miktarda kanama ve birkaç hafta burun tıkanıklığı görülmektedir.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu