İşitme – Önemsenmeyen Tehlike: Ani İşitme Kaybı | kbbhastaliklar.com

Tıbbi olarak ani işitme kaybı, 3 gün içinde gelişen, işitme testinde 3 ardışık frekansta 30 desibelden fazla işitme kaybının görüldüğü, iç kulak veya işitme sinirinden kaynaklanan işitme kayıplarına verilen isimdir. Kulakta birden başlayan duyma kayıplarının en sık nedenleri arasında; kulak kiri, orta kulak iltihabı, orta kulakta sıvı birikmesi, kulak zarı delinmesi ve kulak travmaları gelmektedir. Bu saydığımız hastalıklarda tedavi 3-5 gün gecikse bile önemli bir problem ortaya çıkmaz. Ancak ani idiopatik işitme kaybı(ani işitme kaybı), tedavisi geciktirildiğinde sağırlığa kadar ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle duyma kaybı yaşayan insanlar, bu durumu ‘nasılsa geçer’ diyerek ihmal etmemelidir.

Çınlama ve Uğultu İşitme Kaybı Belirtisi Olabilir

Ani işitme kaybının nedeninin saptanma oranı % 10 civarında. % 85-90 hastada herhangi bir neden bulunmamakla birlikte saptanabilen nedenler arasında viral enfeksiyonlar, damarsal olaylar, otoimmün nedenler( vücudun savunma sisteminin tahribatı), tümörel olaylar, çok yüksek sese maruz kalma, ani basınç değişikliği, bazı sistemik hastalıklar ve kanser ilaçları sayılabilir. Nadir olarak orta kulak enfeksiyonlarında da ani işitme kaybı görülebilmekte.

Tek ya da çift kulakta aniden gelişen duyma kaybı en sık görülen belirtidir. Bazen ilk belirti kulakta uğultu, çınlama, dolgunluk hissi, baş dönmesi olabilmekte. Hasta çınlama ve uğultudan dolayı işitme kaybını farkedemeyebiliyor veya uğultunun bazen -kulağım ağrıyor- diye tarif edildiğine şahit oluyoruz.

Muayenede kulak yolu ve kulak zarında bir problem görülmediğinde hastalıktan şüphelenilmektedir ve işitme testi yapılmaktadır. Gerekli görülürse işitme kaybının nedenini bulmak için metabolik, damarsal, enfeksiyöz nedenlere yönelik tetkikler de istenilebilmektedir. Şüpheli durumlarda kulak MR görüntülemesine başvurulmaktadır.

Ani İşitme Kaybı Tedavisine Hızla Başlamak Tedavi Şansını Artırıyor

Tedavide esas önemli ve tedavi başarısını etkileyen olay, ne kadar hızlı bir şekilde tedaviye başlandığıdır. İlk 3-4 günden sonraki geçen her gün tedavi şansı azalmaya başlıyor. 2 haftayı geçirmiş hastalarda tedavi şansı oldukça azalmakla beraber, 1 ayı geçen vakalarda neredeyse tedavi ihtimali kalmıyor. Ancak yine de bu hastalara tedavi imkanı sunulmalıdır.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu