Botoks

Yüzde Botoksla Gençleştirme

Yaşınız 30’un üzerindeyse, gözlerinizi kırptığınızda kırışıklıklar (kaz ayakları), alnınızı çattığınızda artmış çizgilenmeler ve burun kökü ve kaş ortalarında derinleşmiş izler ortaya çıkmaya başladıysa botoks vaktiniz gelmiş demektir. Cerrahi olmayan bu sistemin uygulanma vakti 30′ lu yaşlarla başlar. Bu devirde botoks uygulaması başlanırsa ileri yaşlarda kırışıklıklar daha az olacak ve tekrarlayan botoks uygulamalarında daha düşük dozlarla tedavi aktifliği sağlanacaktır. Yüze botoks uygulamalarındaki emelimiz donmuş, mimiksiz, maske yüzler elde etmek değil, yalnızca daha az kırışan ve çizgilenen bir görünüm kazanmaktır. Bu da uygun, nisbeten düşük doz ve gerçek uygulama ile olur. 

Uygulama Öncesi Bilgiler

Klinik tesir müddetinin 3-6 ay kadar olduğu ve sonrasında tekrarlanabileceği bilinmeldir. Tekrarlayan enjeksiyonlarla tesir müddetinin daha da uzayabilmektedir. Hastalarımıza uygulama öncesi botoksun yan tesirleri, muhtemel riskleri ve süreç hakkında ayrıntılı bilgilendirme yapılmaktadır. Uygulama öncesi ve sonrası fotoğraf çekimi kuraldır.

Klinik Uygulama

Botoxun kozmetik gayeli kullanımında yüz mimik adelelerinin zayıflatılmasıyla ciltteki kırışıklıkların azaltılması ve kaş konumunun ayarlanması hedeflenir. Hedeflenen kas hem istirahat, hem de güçlü kasılma sırasında kıymetlendirilerek enjeksiyon yapılacak alanlar ve uygulanacak doz belirlenir. Uygulama yapılacak bölgeye lidokain-prilokain karışımı topikal uyşturucu krem sürülerek 30-40 dakika bekletilir. Buz tatbiki de faydalıdır. Evvel alkol içermeyen cilt temzileyicileri ile cilt temizlenip tedavi alanı belirlenir. Enjeksiyon alanları ve sayısı saptanır. Uygun enjeksiyon tekniği kullanılarak hedeflenen kas kitlesine belirlenen dozda ve uygun ünitelerle botoks enjeksiyonu yapılır.

Botoks Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Botoksun diğer kas kümelerine yayılmasını önlemek için süreç sonrası 24 saat boyunca masaj yapılmaması, enjeksiyon bölgelerinde mimik kaslarının (kaş çatma, alnını kaldırma, gülme, vb.) çok kullanılmaması önerilir. Tedavi yapıldıktan 2-3 gün sonra kas zayıflığı başlar, 7-10 günde kırışıklıklarda düzelme barizleşir ve tesiri 3-6 ay sürer. Tekrarlayan enjeksiyonlarla tesir müddeti hastadan hastaya değişiklik göstermek şartıyla uzayabilir. Süreçten 10-14 gün sonra hasta denetime çağrılır, gerekli görülürse küçük dozlarla rötuş yapılabilir

Yan Etkiler

Botox enjeksiyonu deneyimli bir uzman tarafından yapıldığında yan tesirleri yok denecek kadar azdır. Enjeksiyon bölgesinde oluşan lokal yan tesirler hafif şişlik, kızarıklık, süreksiz morluk, kaşıntı, hassasiyet ve baş ağrısı olup bu yan tesirler genelde 1-2 saat içerisinde kaybolur. Yanlış uygulamalara bağlı kaş yahut göz kapağında düşme üzere istenmeyen tesirler botoxun tesiri geçince düzelir. Botoks hamilelerde ve laktasyon devrinde kullanılmamalıdır. Kas hastalığı olanlarda kullanımında dikkatli olunmalıdır. Aminoglikozid kümesi antibiyotiklerin nöromuskuler transferi etkileyebilmeleri hasebiyle botoksla birarada kullanılmamalıdır.

Sonuç

Maalesef ülkemizde botoks uygulaması bu mevzuda gereğince eğitimini almamış bireylerle, merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde da sıklıkla yapılmaktadır. Birebir vakitte kullanılan ilaçların hepsi birebir kalite ve FDA (Ameikan Sıhhat Dairesi) onaylı değildir. Ucuz olsun diye yanlışsız ilaç ve uzman ehil ellerden uzaklaşmak istenmeyen sonuçlar doğuracaktır

Başa dön tuşu