Bel Fıtığı Ameliyatı ve Boyun Fıtığı Ameliyatı

Her insan hayatının bir kısmında kesinlikle bel yahut boyun meseleleriyle karşılaşır. Bu sorun bazen mekanik bir ağrı bazen de fıtık olabilir. Sebebi her ne olursa olsun medikal ya da cerrahi yollarla tedavi edilmesi mümkündür.

Belimizde 5 adet omur kemiği bulunur. Bu kemiklerin ortasında da omurganın dayanıklılığını ve hareketliliğini sağlayan disk isminde kıkırdak yapılar vardır. Diskler omurgaya gelen ani darbelerin emilerek istikrarlı bir formda dağılmasını sağlar. Yani bir nevi süspansiyon misyonu taşır. Dış yüzeyi sert olan bu disklerin içi ise yumuşak dokularla kaplıdır. Darbe, aykırı hareket yahut yıpranmaya bağlı olarak içerideki yumuşak doku diskin sert yüzeyini aşarak dışarıya çıkabilir. Buna bel fıtığı denir.

Omurganın bel ve sırt dışındaki bir öbür kısmı de boyundur. Birbirlerine emsal yapıdadırlar. Boyun bölgesinde 7 adet omur kemiği vardır. Birebir biçimde omurganın dayanıklılığını ve hareketliliğini sağlayan, dışı sert içi yumuşak olan diskler bulunur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak içerideki yumuşak dokunun dışarıya taşması durumuna boyun fıtığı denir.

Bel ve boyun fıtıklarının birbirlerine olan yapı benzerlikleri, oluşum nedenlerine ve meydana getirdikleri şikayetlere de yansır. Bu iki sorunun da ortaya çıkma nedeni omurgaya haddinden fazla yük bindirmeye bağlıdır. Ağır yük kaldırma, zıt hareket yapma, darbe alma, spor yapmayarak kasları güçsüz bırakma bel fıtığının nedenleri arasında sayabileceği gibi boyun fıtığının nedenleri ortasına boynun uzun müddet yanlış durumda tutulmasını ekleyebiliriz.

Bel fıtığı, bel bölgesi ile birlikte bilhassa fıtığın olduğu taraftaki bacağı da tesirler. Bel ağrısının yanı sıra bacak ağrısı, bacakta uyuşma ve güçsüzlük en besbelli belirtileridir. Boyun fıtığı ise boyun ağrısının yanı sıra kolda ağrı, uyuşma ve güçsüzlüğe neden olur. Boyun fıtığının bel fıtığına nazaran bir farkı, ilerlemesi durumunda yalnızca kolla hudutlu kalmaması, bedenin uzunluğundan aşağısını etkileyerek felç kalmaya kadar götürebilmesidir.

Bel ve boyun fıtıklarının tedavilerinde ameliyatsız ve cerrahi metotlar uygulanabilir. Bu, fıtığın düzeyi ve hastanın şikayetleriyle ilgilidir. Tabi ki hasta bedeninin tedaviye vereceği yanıtı da unutmamak gerekir. Ameliyatsız bel ve boyun fıtığı tedavisi ağrıyı dindirmeye yönelik ilaçlar, antrenman programları, dinlenme ve hayat kaidesi düzenlemeleri ekseninde uygulanır. Şayet hafif ve orta derecede bir fıtık kelam hususuysa hasta bu tedavilere ekseriyetle cevap verir. Fıtığın düzeyi ileri ve çok ilerideyse, boyun fıtığı kelam konusu olduğunda kollardaki ağrı ve güçsüzlük hayat kalitesini düşürüyorsa, bel fıtığı kelam konusu olduğunda ise bacaktaki ağrı ve kuvvetsizlik bireye dayanılmaz acılar yaşatıyorsa ameliyat planlanabilir.

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı ameliyatından 4 saat sonra hasta ayağa kaldırılıyor, yeme içmesine müsaade veriliyor. Bazen birebir gün taburcu olabilseler de çoklukla bir gün hastanede konuk ediliyor. Taburcu olduktan sonra konut işlerini yapabiliyor, işe başlayabiliyorlar. Fakat güzelleşmenin tadını çıkarmak ismine birkaç gün dinlenmelerinin ve işe gitmemelerinin hiçbir sakıncası yok.

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun fıtığı ameliyatından 4 saat sonra hasta ayağa kaldırılır, yeme içmesine müsaade verilir. Tıpkı gün yahut sonraki gün taburcu edilir. Sonraki gün günlük yaşantıya dönülebilir. 

Başa dön tuşu