İkinci Ameliyatı Kime Yaptırmalı?

  • İkinci Ameliyatı Kime Yaptırmalı?

Daha evvel fıtık ameliyatı olmuş; fakat “nüks”, “rekürrens”, “rezidü” şüphesiyle tekrar ameliyat önerilmiş hastaların ikinci ameliyat yapılmadan evvel ayrıntılı kıymetlendirilmesi çok kıymetlidir. Mesela hastada nüks bel fıtığı düşünülüyorsa kontrast husus verilerek yapılan ilaçlı MR (manyetik rezonans) tetkiki çok pahalıdır.

Hasta ayrıntılı halde, gözden kaçırılmış bir şey var mı diye de araştırıldıktan sonra karar vermek gerekir. İkinci ameliyatı yapacak cerrah seçerken, kesinlikle bu tip ameliyatlarda tecrübeli birini bulmak kaidedir; çünkü üçüncü bir bahtınız olmayabilir.

“Terzi oburunun söküğünü dikmez” sözü, cerrahlar için de geçerlidir. Başvuracağınız cerrahların birçok size ikinci bir ameliyatı yapmak istemeyip, sizi birinci ameliyatınızı yapmış olan cerraha geri gönderecektir. İşte bu sırada çok dikkatli olmanız gerek. Şayet birinci ameliyattan da fayda görmedi iseniz, olasıdır ki tıpkı cerrah tarafından yapılacak ikinci ameliyattan da fayda görmeyeceksiniz. Zira atılacak her yanlış adım bir diğer yanlış adımı davet edecektir.

Başa dön tuşu