Uçak yolculuğu sırasında KBB sorunları

Uçak seyahati sırasında hastalarımızın en sık kulak burun boğaz bölgesinde şikayetleri olur. Bunun sebebi uçak havalandıktan sonra artan irtifa ile hava basıncının düşmesidir. Fiziğin en temel kanunlarından biri olan Boyle Kanunu ile açıklanır. Bildiğiniz üzere Bu türlü Kanunu ‘’Eşit sıcaklıkta gazların basınç ve hacimleri aksi orantılıdır.’’ Yani irtifa arttıkça hava basıncı düşer ve deniz düzeyine eşit olan gazlar düşük basınçlı yere gerçek hareket ederler.

KBB ve baş boyun bölgesinde değişik anatomik bölgelere taksim edilmiş hava dolu alanlar vardır. Bunlar orta kulakta kemik içinde sinüslerde bulunur. Bu hava dolu boşlukların bu türlü olmasının sebebi başımızın kütle olarak daha hafif olmasını sağlaması ve bulundukları organların olağan fizyolojik fonksiyonlarını yerine getirmeleri içindir. Kolay bir tabir ile futbol topunun içi nasıl hava ile dolu olup hafif ise başımızdaki sinüs üzere öbür hava dolu boşlukların görevi birebirdir. Baş uzunluğunda ki hava dolu boşluğu olan organları kolay olarak ikiye taksim edebiliriz. Bunlar kulak ve sinüslerdir.

Orta kulak ve sinüsler üzere kemik duvarlı beden boşlukları için buradaki manası, uçuş sırasında bu boşluklarda ki hava basıncının etraf basıncına uygunluk göstermesi gerektiğidir. Yani seyahat sırasında uçak irtifa aldıkça basınç düşeceğinden bu boşluklardaki yüksek basıncın da rahatlıkla dışarı çıkarak ve etraf basıncı ile eşit hale gelmeleridir. Örneğin 4000 metre yükseklikte kapalı bir alanda ki gazlar yaklaşık olarak iki katına kadar genişler.

Günümüzde çağdaş uçaklarda kabin basıncı tüm seyahat boyunca sabit tutulmaktadır. Lakin bu deniz seviyesinceki atmosfer basıncında değil yaklaşık 2500 metre yükseklikteki basınca nazaran ayarlanır. Yolcular seyahat boyunca 10 kilometre yukarında seyahat ederken uçak içindeki basınç 2500 km üstteki basınç üzere ayarlanır. Uçak tırmanırken kulak içince kalan hava östaki tübü vasıtası ile geniz bölgesinden, sinüslerdeki hava ise sinüslerin burun içine açılan delikleri vasıtası ile çıkar sarfiyat.

İşte bu durumda gerek kulağımızda gerek burun içimizde gerekse de geniz bölgemizde bu hava alışverişini sağlayan deliklerin tıkanmasına neden olacak bir hastalığımızın olmaması gerekir. Şayet hafif hasta yahut nezle, grip üzere üst teneffüs yollarını tıkayan bir rahatsızlığımız varken uçağa binersek bu hava boşluklarında ki basınç kolay eşitlenemeyeceğinden şiddetli ağrı üzere yakınmalarımız olabilir.

Bu yüzden KBB bölgesinde bir rahatsızlığımız varken seyahat edeceksek bir uzmandan tavsiye, tedavi ve ilaç almamız gerekir.

Başa dön tuşu