Ameliyat Korkusu Anlamsız mı?

  • Ameliyat Korkusu Anlamsız mı?

“Ameliyat olmaktan korkuyorum!” mu diyorsunuz?

Çok olağan. Olağan ki korkacaksınız. Eminim annenizden babanızdan, hatta dedenizden ne öyküler dinlemişsinizdir. O dönemlerde hakikaten de ameliyat korkusu hala insanların hayatta kalmasını sağlayan bir dehşetti, tıpkı birinci çağlardaki üzere.Modern hastanelerin ve ameliyathanelerin olmadığı, yanlışsız dürüst narkoz tekniklerinin şimdi geliştirilmediği, antibiyotiklerin daha keşfedilmediği devirlerde; hatta elektrik ışığı bile yokken kanlar içinde ameliyatlar yapılıyordu. Beşerler ameliyata girmeden evvel vasiyetlerini yazıp, herkesle helalleşiyorlardı.

Ama artık 21. yüzyılda yaşıyoruz. Etrafınıza bir bakın, çabucak göreceksiniz. Artık böylesine yalnızca tarihi değeri olan bir endişeyi kenara bırakmak gerek. Ameliyat korkusu günümüzde, karanlık korkusu kadar eski ve anlamsız bir kaygı. Pek çok ameliyat neredeyse sıfıra yakın bir riskle yapılabiliyor. Tüm haklarınız da yasal muhafaza altında. Üstelik öteki pek çok alanlardakinin bilakis tıpta; özelikle de beyin cerrahisinde Türkiye bilimsel alanda dünyada beşinci, altıncı sıralarda yer alıyor.

Bu yüzden, pek doğal bir his olan ameliyat endişeniz üzerine oynayan berbat niyetli bireylerin tuzağına düşmeyin.

Size “Aman sakın ha ameliyat olmayın!” diyen bireylere, bilhassa de bu şahıslar şayet cerrahsa; kelam konusu ameliyatı yapıp yapamadıklarını sorun.

Acaba “Ameliyat olmayın” derken, aslında “Ben bu ameliyatı yapamam” mı demek istiyorlar? Sanki bir yetersizliklerini açığı vurmakta zorlanıyor olabilirler mi?

Böyle bir sakıncadan bahseden kişi, sahiden deneyimli bir cerrah, bilhassa de yaptığı ameliyatlarla tanınan bir üniversite hocası ise lakin o takdirde söylediğini ciddiye alın…

Başa dön tuşu