Ses Kısıklığı

Ses kısıklığı deyince ekseriyetle sesin azalması yahut hiç çıkmaması olduğu düşünülür fakat her türlü olağandan farklı ses oluşumuna ses kısıklığı denir. Sesteki çatallaşmalar, titreşimler, boğuk ses ve başka tüm ses değişikliğine ses kısıklığı denir. Sesin ana düzeneği olan ses tellerinde oluşabilecek rastgele bir oluşum, hastalık ya da sorun ses kısıklığına yol açabilir. Ses kısıklığına sebep olabilecek hastalıklar ortasında;
Larenjit (Gırtlak iltihabı)
Sesin yanlış kullanımına bağlı
Ses tellerinde oluşan ve Reinke ismi verilen ödem
Ses tellerinde nodül,kist yahut polip üzere yeterli huylu kitleler
Akciğer hastalıkları
Ses teli hareketini sağlayan hudutların felci
Alerji yahut iltihaplara bağlı geniz akıntısı
Mideden üst yanlışsız asit kaçağının olması (reflü)
Gırtlak ve etrafındaki dokuların tümörleri
Ses telleri etrafına gelen darbeler
Ruhsal sebepler
Şeker hastalığı yahut hudut sistemi hastalıkları üzere bedenin öteki bölgeleriyle birlikte ses telinide tutan hastalıklar sayılabilir.
Ses kısıklığı iki haftadan uzun sürerse ve muhakkak bir nedeni yoksa bir Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir. Ses kısıklığı ile birlikte nefes alma zorluğu, Soğuk algınlığı üzere muhakkak bir neden yokken ağrı bulunması, ağızdan kan gelmesi, Birkaç günden uzun süren tam ses kaybı yahut seste şiddetli değişiklik, yutma zorluğu yahut uzunluğunda kitle (şişlik) üzere şikayetlerde varsa KBB uzmanına başvurmak için daha tez etmek gerekir.
Poliklinik kurallarında ses teli muayenesi ya larinks aynası denen ayna ile ya da endoskop ismi verilen imajlı yolla yapılır.
Ses kısıklığı sebebinin anlaşılmasında en kıymetli kısım hastanın muayemesidir. Muayene sırasında ekseriyetle sebep hakkında bir fikir edinilir. Yapılacak tetkiklerde çoklukla bu fikire nazaran seçilir. Larenjit (ses teli iltihabı), nodül, polip, kist üzere hastalıklarda teşhis muayene ile konduğu için genel olarak tetkik yapmak gerekmez. Ses kısıklığı için yapılabilecek tetkikler ortasında şunlar sayılabilir:
Akciğer grafisi
Sinüs filmleri
Alerji testleri
Şeker hastalığı, tüberküloz üzere hastalıkların araştırılması
Gırtlak bölgesinin bilgisayarlı tomografi yahut manyetik rezonansla incelenmesi
Tümör görülürse biopsi alıp patolojide incelenmesi
Ses teli hududunun felcinde beyinle ilgili filmler
Ses kısıklığının tedavisi, ses kısıklığı yapan hastalığa nazaran değişir. ses teli iltihabı genel olarak ilaç ile tedavi edilir. Ses teli felçleri bazen tümör üzere hastalıklara bazende guatr ameliyatlarına bağlı olmaktadır. Mideden asit kaçağı (reflü hastalığı) olan olaylarda hem ilaç tedavisi hemde hastanın alacağı kimi tedbirler vardır.
Ses kısıklığının olmaması yahut olursa da kolay uygunlaşması için hastanın dikkat edeceği kimi durumlar vardır. Bunlara ortasında şunlar sayılabilir:
Sigara ve alkol kullanılmaması. Sesin yanlışsız tonda, kalınlaştırma ve inceltmeleri fazla, yapmadan, kullanılması. Diyaframı kullanarak, gırtlak kaslarını çok yormadan konuşulması
Bol su içilmesi. Boğaz temizleme hareketini yapmaktan kaçınılması. Mideden asit kaçağın olan hastalar için akşam saatlerinde çay, kahve, kola, alkol alınmaması, mideyi dolduracak kadar yemek yenmemesi, yemek yiyip çabucak yatılmaması, yüksek yastıkta yatılması. Bulunduğunuz ortamın nemi ve ısısının uygun olması. Daima ve şiddetli öksürükten kaçınılması bu ses tellerinin tahrişine ve şişmesine neden olur.
Ses kısıklığı yapan hastalıklardan kimileri ameliyatla tedavi edilirler. Nodül, polip ve kistler ses terapisi ile düzelmemiş ise yahut boyutları büyükse ameliyatla alınabilirler. Tümörler çabucak hemen hep ameliyatla tedavi edilirler. Ses teli sonlarının felcinde de konuşmayı daha düzgün hale getirmek için bazen ameliyatlar yapılmaktadır.

Başa dön tuşu