Subdural-Epidural Kanama

Kafatası kemiğinin altında beyni koruyan ‘’Dura’’ ismi verilen bir zar vardır.
Kafatası kemiği ile Dura ortasında bir kanama varsa (Dura’nın üstündeyse) buna Epidural Kanama denir. Dura’nın altında bir kanama meydana geldiyse buna da Subdural Kanama denir. Epidural ve Subdural Kanamalar baş travmalarından sonra ortaya çıkar.

Epidural Kanamalar çoklukla şiddetli baş travması sonrası baş kemiğinde kırık meydana gelmişse görülür. Bu kırık, bir damarı yaraladığı için epidural bölgede kanama-pıhtı ortaya çıkar. Bu pıhtı büyük bir pıhtıysa beyefendisine baskı yapar ve buna bağlı olarak hastada kuvvetsizlik, sara nöbeti, şuur kapanması üzere belirtilere neden olur.

Subdural Kanamalar daha evvel de belirtildiği üzere Dura’nın altında meydana gelen kanamalardır. Kronik akut üzere tipleri vardır. Subdural Kanamalar ekseriyetle yaşlı hastaların geçirdikleri hatta hastanın hatırlayamayacağı kadar küçük baş travmalarından sonra da meydana gelebilir. Subdural Kanama’da, Epiduralin bilakis belirtiler çabucak ortaya çıkmayabilir. Bazen travmadan aylar sonra da belirtilere rastlanabilir. Bu hastalarda başlangıçta küçük olan kanama, kanın protein yüksekliği sebebiyle vakit içinde birikir, yaşlılarda da beyin küçülmeye başladığından bu durumdan gençlere nazaran daha çok etkilenirler. Ekseriyetle çarpmadan 2-3 ay sonra hastanın nörolojik tablosunda bozulmalar, örneğin kol ve bacakta uyuşukluk, kuvvet kaybı, felç, konuşma bozukluğu biçiminde kendini gösterebilir.

TEŞHİS VE TEDAVİ

Epidural ve Subdural Kanamaların her ikisinde de ortak olan, kanama, pıhtı kitlesinin bulunması ve beyni ezmesidir. Bu pıhtı ortadan kaldırılmadığı takdirde giderek büyür ve beyefendisine düzgünce baskı yaparak hastanın vefatına sebep olur. Bu yüzden şiddetli baş travmaları sonrasında şayet belirtiler varsa kesinlikle tomografi çekilmelidir.

Tomografide kanama, kemikte kırık olup olmadığına bakılır. Bazen tomografi birinci çekildiğinde kanama ince olduğundan tam görünmeyebilir fakat ortadan 4-5 saat geçtiğinde belirtiler ortaya çıkmaya başlarsa tekrar tomografi çekilmesi gerekir. Şiddetli baş travması geçiren şahıslar bu nedenle bir mühlet hastanede nezaret altında tutulmalıdır.

Her iki kanama çeşidinde de tek tedavi yolu ameliyattır. Ameliyatla sorun giderildikten sonra hasta şayet beyinde travmaya bağlı kalıcı bir hasar meydana gelmediyse olağan hayatını sürdürebilir.

Başa dön tuşu