Endoskopik Beyin Ameliyatı ve Epiduroskopi Nedir, bir de Ameliyat Kaç Saat Sürecek?

Çağdaş cerrahide mikroskop kullanımı, ameliyatların etraf dokulara daha az ziyan vererek; yani hastaların hayat kalitesini daha uygun koruyarak yapılabilmesini sağlamıştır. Minimal girişimsel cerrahi sistemlerinden bir oburu olan endoskopik cerrahi de günümüzde beyin ameliyatlarında kullanılabilmektedir. Bu sayede mikrocerrahi daha da tesirli olarak uygulanabilmekte, tabiri caizse köşelerin ardına da bakılabilmektedir. Kimi vakit burundan girilerek yapılan beyin ameliyatlarında, yahut beynin içindeki sıvı dolu boşluklar olan ventriküller içinde yapılan ameliyatlarda kullanılan endoskopik cerrahi; kimi vakit da kafatası kemiği açılarak yapılan mikrocerrahi ameliyatlarına yardımcı olarak kullanılabilmektedir.

Son yıllarda bel ameliyatı olmuş fakat fayda görmemiş hastalara, kimi vakit ameliyatı yapmış olan cerrahların; kimi vakit da ağrı ile uğraşan algoloji uzmanlarının önerdiği bir uygulamanın ismi epiduroskopi. Kuyruk sokumundan sokulan bir iğne ile omurga kanalına girip, iğnenin içinden oralara bakmak ve şayet yapılmış olan ameliyata bağlı bir grup yapışıklıklar varsa kimi ilaçlarla yahut lazerle bu yapışıklıkları açmaya çalışmak manasına geliyor.

    Hastalarımızın haklı olarak en çok merak ettiği mevzulardan biri de ameliyatın ne kadar süreceğidir. Cerrahın buna cevap olarak verebileceği mühlet lakin yaklaşık bir mühlet olacaktır, zira ameliyat hastaya özel bir süreçtir; yani aslında ne kadar süreceği ameliyat sırasında daha kesin olarak ortaya çıkar. Üstelik bu ameliyat müddetine hastanın ameliyathanedeki hazırlanma süreçleri, uyutulması, uyandırılması ve bekleme ile nakil müddetleri de eklendiğinde; hastanın odasından çıkışı ile odasına dönüşü ortasında geçen mühlet, gerçek ameliyat müddetinden kimi vakit birkaç saat daha uzun olabilmektedir. Ayrıyeten şunu da hatırlatmak isterim ki, ameliyat sırasında hasta aslında uyumakta olduğu ve başında da anestezi uzmanı beklemekte olduğu için; bu mühlet hasta için kıymetli bir sorun teşkil etmez. Ameliyat mühletinin uzaması, olsa olsa cerraha ve ameliyat grubuna zorluk teşkil eder.

Başa dön tuşu