Burun Ameliyatı Sonrasında Sosyal Yaşam

Rinoplasti ameliyatı, genel anestezi altında gerçekleştirilen ve yaklaşık olarak 2 ile 3 saat süren estetik operasyonudur. Bu ameliyatlar, tıbbi donanımlı hastane ortamında gerçekleştirilmelidir. Gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan tıbbi sistemler, burun yapısındaki kıkırdak ve kemik dokuların fazla travmatize etmeden, burunu şekillendirmeye yardımcı olmaktadır. Günlük hayatlarına daha kısa müddette dönmek isteyen hastaların, uymaları gereken kurallara dikkat göstermeleri gerekir.

Kısa Müddette Toplumsal Hayata Dönüş!

Gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatının akabinde, hastaların rastgele bir sorunu olmaması durumunda, ameliyatın yapıldığı gün içinde yahut bir gün sonra taburcu edilmesi gerçekleşir. Hastanede yatış sebebi anestezik hususların büsbütün bedeni terketmesini beklemekdir.  Burun ameliyatı sonrasında yeni kullanılan prosedürler sayesinde daha az olmakla birlikte şişlik ve morluk oluşacaktır. Morluk 1 hafta içinde şişlik de 10 gün içinde geçmektedir. Lakin şişliğin yüzde 80 i ise 6. Ayda iner.

Kalın ciltli hastalarda şişlik, ince ciltli hastalarda ise morluk biraz daha fazla sürebilir. Ancak ameliyat sonrası sık kontrolerle bunların yönetilmesi kolaydır.

Rinoplasti ameliyatının akabinde hastaların iş hayatlarına geri dönmesi yaklaşık olarak 1 haftalık süreci kapsar . Ama, ağır iş yüküne sahip olan hastalarda, bu süreç daha da uzayabilir.

Bu ameliyatların akabinde düzgünleşme sürecinde fazla yatak istirahati yapılmasına gereksinim duyulmaz. Tam bilakis bol bol hareket etmemiz kendimizi daha dinç hissetmemizi sağlar.

Burun Ameliyatından Sonra Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler!

Gerçekleştirilen ameliyatın akabinde burnun gerçek halinin görülmesi için en az 6 ayın geçmesi gerekir. Bu periyotta dışarıdan gelecek olan darbelerden korunması ve çok güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Tıpkı vakitte hamam, sauna üzere sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.

Hastalar, düzgünleşme süreçlerinde hekim denetimlerini ihmal etmemelidir. Düzgünleşme tesirleri net olarak 6 ay ila 1 yıla kadar uzasa da, başlangıçta güzelleşme süratli olur. Bu sayede hastaların günlük ömür içinde yer alması,  daha erken devirlerde olur.

Başa dön tuşu