Bademcik Ameliyatı

Bademcik Nedir?
Bademcikler havadaki bakteri ve enfeksiyonların ağız yoluyla bedene girmesini engelleyen lisanın art kısmında boğazın her iki yanında yer alan bağışıklık sisteminin en değerli modüllerinden biri olan lenf dokularıdır. Tıp literatüründe tonsil ismi verilen bu lenf dokuları ağız içinden bakıldığında gözle görülebilmektedir.
Bademcik İltihabının Belirtileri Nelerdir?
– Şiddetli bir boğaz ağrısı
– Ateş, terleme, titreme
– Yutkunma güçlüğü
– Halsizlik, kırgınlık, güçsüzlük hissi
– Kulak ağrısı
– Ağız kokusu
– Ses değişiklikleri
– Eklemlerde ağrı
– Bademciklerin kızarık ve şiş görülmesi
– Daha sık çocuklarda görülen mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı
Bademcik İltihabı Neden Ortaya Çıkar?
Her ne kadar bademciklerin misyonu bedenimize giren bakterileri korumak olsa da, bedene giren birtakım mikrooragnizmalar bademciklerde daha da çoğalma göstererek bademcik üzerinde iltihaplanma yapabilir. Bademciklerde büyüme, kızarma ve şişme üzere durumlarla kendini gösteren bu durumla daha çok çocuklarda karşılaşırız. Bilhassa kış aylarında çeşitli viral enfeksiyonlarla kendini daha besbelli bir halde gösterir. Bunun yanı sıra Beta mikrobu olarak bilinen A kümesi beta hemolitik streptekok da bilhassa çocuklarda kendini gösteren ve bademcik iltihaplanmasına neden olan bir mikroptur. Beta mikrobu ile birlikte çocuklarda baş ve karın ağrısı, ateş yükselmesi ve bademcikler üzerinde sarı ve beyaz iltihaplar görülebilmektedir. Bademcik iltihabı daha çok çocuklarda kendini gösterdiği halde genç ve yetişkinlerde de rastladığımız bir durumdur.
Bademcik İltihabında Teşhis ve Tedavi
Bademcik iltihabı tanısı, kulak burun boğaz uzmanının fizikî muayenesinin yanı sıra çeşitli boğaz kültür ve kan testleriyle birlikte konulur. Bu muayeneyle uygun bir tedavi formülü oluşturulur. Bademcik iltihabı ekseriyetle kendi kendine düzelme gösterebilir. Lakin bademcik iltihabının nedeni Beta mikrobu ise tedavi edilmediği durumda akut romatizmal ateş (kalp romatizması) ve glomerulonefrite ( böbrek hastalığı )neden olabilir. Bundan ötürü bademcik iltihabına neden olan etken güzel araştırılmalı ve gerçek bir tedavi prosedürü uygulanmalıdır. Bademcik tedavisinde en çok kullanılan tedavi formülü antibiyotik kullanımıdır. Lakin antibiyotiğin sık kullanılması birçok yan etkiyi beraberinde getirirken tıpkı vakitte bedenin antibiyotiğe bağışıklık kazanması ve tedavi edici özelliğinin ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Bu süreçte hekiminizin size verdiği ateş düşürücüler, ağrı kesiciler de kullanılabilir. Ayrıyeten ağız ve boğaz hijyenine kıymet vermek, dinlenmek ve bol sıvı tüketmek hekiminiz tarafından önerilir.
Bademcik Ameliyatı Hangi Durumda Gereklidir?
Bademciklerin hava yolunu tıkayacak büyüklüklüğe ulaşması durumunda, çok sık enfeksiyona maruz kalarak sık aralıklarla tekrarlayan bademcik iltihaplarında, antibiyotik kullanımı birtakım yan tesirlere neden olduğunda, bademcik enfeksiyonunun kalp ve romatizmal hastalıklara sebep olması durumunda, çene eklem bozukluklarına ve konuşma bozukluklarına neden olma durumuyla birlikte bilhassa çocuklarda gelişme geriliği ortaya çıkıyorsa o vakit bademciklerin cerrahi olarak çıkartılmasına yönelik birtakım müdahaleler yapılabilir.
Bademcik Ameliyatı Sonrası Süreç
Ameliyat sonrası süreçte çocukların düzgünleşme müddeti yetişkinlere nazaran daha süratlidir. Ameliyat sonrasında hastalara 10 gün katı beslenme yasaktır. Hastalara bu süreçte sulu ve soğuk beslenme önerilir. Bilhassa bu süreçte dondurma tüketiminin fazlalaştırılmasının istenmesi çocuk hastalarımızı sevindirmektedir. Zira soğuk besinler damarların kasılmasına neden olarak kanama riskini azaltır. Yeniden bu süreçte önerdiğimiz en kıymetli şey bol su tüketimidir. Şayet yeteri kadar su içilmezse sıvı eksikliğine bağlı olarak yüksek ateş ortaya çıkabilir. Çocuklarda 4-5 gün yetişkinlerde ise yaklaşık 7 gün kulak ağrısı olabilir. Operasyon sonrası 4-5 gün ağız kokusu sorunu ortaya çıkabilir. Boğaz ağrısı, kulak ağrısı, ağız kokusu bu süreçte sık karşılaşılan durumlardır. Lakin düzgünleşme süreci bittiğinde bu sorunlar büsbütün ortadan kalkacaktır. Ameliyat sonrası tabibin önerdiği ilaçlar kesinlikle tertipli olarak kullanılmalı ve onun dışında rastgele bir ilaç kullanılmamalıdır. Bu ameliyat sonrası ender de olsa 50-80 hastada 1 karşımıza çıkan ağızdan kan gelmesi ya da tükürükte kan görülmesi durumunda hekiminizle kesinlikle irtibata geçmelisiniz.

Başa dön tuşu