Bel Kayması Nedir?

  • Bel Kayması Nedir?

Listezis yahut spondilolistezis te denen bu kavram ile kastedilen beldeki omurların diziliminin bozulması, yani ismi üstünde; bir omurga kemiğinin başkalarına nazaran öne yahut geriye kaymış olmasıdır.

Bel kayması hastalarında belin hareketliliği bozulduğu için, yani tıbbi tabiri ile instabilite geliştiği için hareketlerle artan bel ağrıları vardır. Kelam konusu hastalarda belde kayma çocukluktan beri müddet gelebileceği üzere, beldeki bir kırılmaya bağlı da olabilir. Doğal ki bu hastaların çok kilosu olması ve ağır işlerde çalışıyor olmaları da olayın üstüne tuz biber ekecektir.

Hastanın yalnızca MR ile kıymetlendirilmesi bilhassa bu hastalarda kâfi olmaz, kesinlikle ayakta iken eğilip-doğrulurken çekilen röntgen sinemalarının yani hareketli sinemaların ve bilgisayarlı tomografinin (BT) çekilmesi gerekir. Bu metotlar sayesindedir ki, beldeki kaymaya yol açan kemik yapı sorunu tam olarak anlaşılıp tedavi planı yapılabilir. Lakin maalesef bu hastalardaki en tesirli tedavi metodu, tabipler ortasındaki deyimiyle “füzyon, enstrümentasyon”, halk ortasındaki tabiriyle ise “platin ameliyatı”dır.

Başa dön tuşu