Yaz Aylarında Burun Estetiği (Rinoplasti)

Yaz ayları, burun estetiği operasyonu düşünen çalışanların yıllık müsaadeleri, öğrenci ve öğretmenlerin okul tatilleri hasebiyle bu operasyon için en uygun vakit dilimi olabilir.

Hava Sıcaklığı

Sıcak havalarda terleme ile sıvı kaybı daha fazla olmaktadır. Burun estetiği ameliyatlarında geçmişte kullanılan bez tamponlar nefes almaya hiçbir formda müsaade vermediğinden burun ameliyatı geçiren hastalarda ağız kuruluğu kıymetli bir sorundu. Fakat günümüzde kullandığımız nefes almaya müsaade veren, kanallı, silikon tamponlarla bu türlü bir sorun artık yaşanmamaktadır. Tekrar, geçmişte kullanılan burun alçıları gözenekli olmadığından sıcak havalarda daha fazla terleme ve kaşıntıya yol açmaktaydı. Günümüzde mikro gözenekli plastik burun alçıları kullanmaktayız, münasebetiyle hastalarımız bu üzere kasvetleri artık yaşamamaktadırlar. Ayrıyeten, günümüzde ömür alanlarında klima sistemleri yaygınlaştığından aslında hastalarımız sıcak hava ile direk temas etmemektedirler.

Aşırı Güneş Işığına Maruziyet

Aşırı güneş ışığına maruziyet düzgün bir şey değildir, bilhassa de burun estetiği operasyonu düzgünleşme devrinde. Cilde dik gelen güneş ışınları ciltte dövme tesiri yaparak ameliyattan sonra oluşabilecek morlukların kalıcı hale gelmesine yol açabilir. Lakin kullanılacak geniş kenarlı bir şapka ve yüksek faktörlü güneş kremi ile bu aksiliklerin önüne kolaylıkla geçmek mümkün. Ayrıyeten şapka sayesinde 1 aydan evvel kullanılması sakıncalı olan güneş gözlüğüne de muhtaçlık kalmamaktadır.

Yüzme

Ameliyattan 15 gün sonra rahatlıkla denize girebilirsiniz. Hatta, deniz suyu yıkama tesiriyle burun içindeki ödemlerin süratli güzelleşmesine yardımcı olur. Havuz temizliğinden emin değilseniz 1 ay kadar havuza girmemek daha yerinde olur. Bununla birlikte, yüzme esnasında aşağıdaki ihtarları dikkate almanızı öneririm;

  1. Suya atlamayın: Düzgünleşme devrinde buruna alacağınız bir darbe burunda biçim bozukluklarına yol açabilir.

  2. Derin dalış yapmayın: Yüksek su altı basıncı burunda kanamalara neden olabilir.

  3. Deniz gözlüğü kullanmayın: Güneş gözlüğündeki üzere, burun kemiklerinin kaynama periyodunda dışarıdan gelecek ekstra basınç hal bozukluklarına yol açabilir.

Başa dön tuşu